Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ПОЧИНА БРИТАНСКИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ЛИДЕР НА ЛИБЕРАЛИТЕ И ДИПЛОМАТ КОЈ ДОЛГО МЕНАЏИРАШЕ СО БОСНА, ПЕДИ ЕШДАУН

Легендарниот лидер на либералите и дипломат на кој му беше доверена Босна и Херцеговина која ја менаџираше како повереник од ООН, почина од рак на 7...

Повеќе

ОВИЕ КОМУЊАРИТЕ СЕ ЕДНИ И ЕДИНСТВЕНИ: Додека ВМРОНИТЕ урлаат по улиците на Прилеп, они даваат крв во голема крводарителска акција?!?!

Повеќе

ВИДИ И ГО ПАМЕТОТ: Додека нас не убедува да не сме влегувале во НАТО и ЕУ, Ванковска се пофали дека ќерка и почнала со работа и купила куќа во Торонто?!?!

Ако ја читаш и следиш Ванковска по медиумите и на социјални мрежи, ќе помислиш дека земјава нема потреба да влегува во ЕУ и НАТО, дека сме си доволн...

Повеќе

ДЕДО МРАЗ ДОЛЕТА СО ХЕЛИКОПТЕР НА АРМ И ПОДЕЛИ 500 ПАКЕТЧИЊА НА ДЕЦАТА НА ВОЈНИЦИТЕ

Транспортен хеликоптер МИ-8/18, од воздухопловната бригада на Армијата на Република Македонија пред преполната платформа на воениот дел од меѓун...

Повеќе

(ФОТО) ИЗГЛЕДА И ВУЧИЌ Е ГОТОВ, СРБИЈА СЕ БУДИ!

Десетици илјади Срби излегоа на улиците во Белград, протести кои траат веќе една недела. Некои од нив носеа и жолти елеци, со пароли ПОЧЕЛО ЈЕ! Ре...

Повеќе

АЛИ АХМЕТИ СЕ ПРЕСМЕТА СО НЕПОСЛУШНИОТ ХАЗБИ ЛИКА, СМЕНЕТ ОД СЕКРЕТАР НА ПАРТИЈАТА, НА НЕГОВО МЕСТО ВЕРНИОТ АРТАН ГРУБИ!

Вечерва ДУИ одржува седница на централното раководство, на која како што дознава ТВ21 Атила Реџепи е именувана за генерален секретар на ДУИ, а Артан...

Повеќе

(ВИДЕО) СДСМ: Нема веќе пиштење вриштење, Македонија граби напред, неспособниот Мицкоски е заглавен во темно минато

Повеќе

(ВИДЕО) КИРАЦОВСКИ: Пратениците се доволно привилегирани, нема потреба од нови, повеќе привилегии само за граѓаните!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ОБВИНИТЕЛКАТА ВИЛМА РУСКОСКА: Досега замрзнавме 36 милиони евра, наредна недела планираме да замрзнеме уште 50 милиони евра на осомничени мафијаши!!!

Повеќе

ЊУЈОРК ТАЈМС: Трамп се повеќе носи одлуки без советување со никого, и тоа треба многу да не загрижи сите и во САД и во светот!

Се повеќе солирање од страна на Трамп, се повеќе носење одлуки на своја рака. И тоа треба сите да не загрижи. За еден месец од неговиот кабинет си ...

Повеќе

ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ: Да не се секираме, амнестијата не ја има смислено Зоран Заев, звучи страшно, ама без НАТО и без ЕУ нема да се затвори прашањето за опстанокот на Македонија!

Нормално е дека сум против Законот за амнестија. Кој нормален би бил „за“ таков закон, со кој ќе се ослободат од кривично гонење одговор...

Повеќе

ДУРИ СЕГА МИ СТАНА ЈАСНО: За ВМРО-вците диктатура е што не им се дозволува да прислушкуваат, да апсат, да крадат, да местат избори, да местат вести, да гасат медиуми, да креваат згради со динамит!

Дури сега ми стана јасно зошто ВМРО ДПМНЕ упорно цела година плаче дека во земјава владеело диктатура. Ги гледам Миленко и Пандов како заговараат бој...

Повеќе

ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ ВО СКОПЈЕ

Град Скопје ги известува граѓаните дека Јавниот повик за субвенции за чистење на оџаци е продолжен до 31.12.2018 година. Чистењето на оџакот треба...

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕЕ, ВМРО ДПМНЕ УШТЕ СЕГА ПОЧНА ДА СЕ СПРЕМА ЗА НОВ ПОРАЗ: Куртоните Миленко и Пандов добија наредба да заговараат бојкот на претседателските избори?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) МИЛЕНКО ГЛЕДАЛ ГОЛЕМА ЕНЕРГИЈА И ОТПОР ВО ТОА ШТО 1000 ВМРОВЦИ ПРОТЕСТИРААТ ЕДНАШ НЕДЕЛНО НА УЛИЦИТЕ НА СКОПЈЕ!

Повеќе