Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ЗИКОВ: Влезот во НАТО догодина ќе предизвика вистински економски бум во земјава!

Повеќе

ФРЧКОВСКИ ПИШУВАЈЌИ ПРЕДГОВОР ЗА КНИГАТА НА ТРИЧКО, НЕСАКАЈЌИ СОВРШЕНО ГО ОПИША ТРЕНДО И НЕГОВАТА ТАЈНА ФОРМУЛА ЗА ДОДВОРУВАЊЕ КОН МАСИТЕ

Но Тричковски прекрасноделува на нашиот мерак и одржување на вкусот за убавиот збор. Тој не пишува реченица која има интерес сама во себе (Езра Паун...

Повеќе

ВО ШКОЛИТЕ ВО ЃОРЧЕ СЕ ОДРЖАА ПРЕДАВАЊА ЗА ОПАСНОСТИТЕ ОД УПОТРЕБА НА ПЕТАРДИ

Повеќе

Битката на Општина Ѓорче со несовесните граѓани кои палат оган на отворено продолжува. Општината ги изрече првите мандатни казни. Инспекторите детектираа двајца кои палеле гуми и пластика и истите се казнети со по 50 евра

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ ПРОМОВИРАШЕ КНИГА, ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ МУ НАПИША ИНСПИРАТИВЕН ПРЕДГОВОР: Тричковски е вуду вештерот кој ја боде куклата на десниот Македонец/ка и предизвикува егзистенционалистичка болка, но болка која не само боли туку и менува!

Сакам да пишувам за опусот колумни и „шкрабаници“ по фејсбук на господинот Тричковски, надвор од обврскитеи натегнатата сериозност на пи...

Повеќе

БРАВО: Стефан Богоев и бугарскиот амбасадор поделија новогодишни пакетчиња за дечињата кои се лекуваат во ЈЗУ Институт за белодробни заболувања - Козле

Стефан Богоев‏@sbogoev8h8 hours ago Доделивме новогодишни пакетчиња за дечињата кои се лекуваат во ЈЗУ Институт за белодробни заболувања - Ко...

Повеќе

(ВИДЕО) ДА НЕ ТИ СЕ ВЕРУВА, ПОМИРУВАЊЕВО ЗАБЕГА СКРОЗ: Илче Гебелс со хвалоспев за Таљат Џафери за законот за амнестија!

Илче Гебелс го испофали Таљат Џафери, да фатиш да се крстиш, ова помирувањето ептен забега...

Повеќе

ЛОШИ ВЕСТИ: ЕУ СЕ ЗАКАНУВА ДЕКА ЌЕ ГИ ВРАТИ ВИЗИТЕ АКО НЕ СЕ БОРИМЕ ПОВЕЌЕ ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!

Македонија, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Грузија, Молдавија и Украина досега ги остварија своите ветувања, но мора да стора...

Повеќе

МИЛЕНКО ОТКРИВА БОМБАСТИЧНИ ПИКАНТЕРИИ ЗА ВОДАЧИТЕ НА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Актерот Владо Јовановски сакал да се беси во Шутка, Бетмен Велит кога излегол од затворот Шутка рекол дека подобро да загине отколку пак да се врати таму!

Многу лошо си поминале Бетмен и Владо во затворот во Шутка. Едниот пробал да се беси а другиот изјавил дека само мртов пак би се вратил во Шутка. Л...

Повеќе

(ВИДЕО) СЕКРЕТАРИЈАТОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ИМА ИСКУСТВО И ЗНАЕЊЕ ЗА УСПЕШНИ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ!

https://t.co/Jo2Quuc6nY — Bujar Osmani (@Bujar_O) December 20, 2018

Повеќе

ДЕДО МРАЗ ПОЛНИ ГОРИВО НА ПУМПИТЕ НА ГУЛФ ОИЛ: Во ладните зимски денови вашиот автомобил го заслужува најдоброто Gulf премиум гориво

Во ладните зимски денови вашиот автомобил го заслужува најдоброто Gulf премиум гориво.Перформанс кој не опаѓа, моќност која се чувствува, гориво кое...

Повеќе

ЈСП Скопје се огласи по денешниот инцидент во кој контролори претепаа патник во автобус

ЈСП Скопје сака да ја информира јавноста дека е запознаено со денешниот инцидент кој се случил меѓу патник и двајца контролори во автобус на линија ...

Повеќе

ЗОШТО НЕЗАВИСНИОТ ПОЛИЦИСКИ СИНДИКАТ МОЛЧИ ЗА ОВА: Реновирани десетици полициски станици ширум земјава, најново комплетно реновиран објектот на СВР Велес – обезбедуваме подобри услови за работа на полициските службеници

Денеска сме во посета на Секторот за внатрешни работи – Велес, во објектот кој комплетно го реновиравме со цел да обезбедиме подобри усл...

Повеќе

(ВИДЕО) ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ОД РЕНАТА ДЕСКОВСКА: Конечно по 4 години имплементирани се реформите во судството, според препораките на Венецијанската Комисија!!!

Повеќе

(ВИДЕО) Анѓушев и економски министри на средба со коморите - 2019 ќе биде економска година

Денес, во Владата на Република Македонија се одржа втората седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, којашто произлезе како резултат на склуч...

Повеќе