Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Од 111-тата седница на Владата на РМ: Усвоени законски измени за спроведување на ваучерскиот систем за поддршка на спортот и за граѓанските организации; Усвоени стратегиите за справувањето со нефункционалните кредити и за денаризација

Владата на Република Македонија на денешната 111 редовна седница, го утврди Предлог - законот за изменување и дополнување на Законот за вршење на ус...

Повеќе

СДСМ: Мицкоски нема идеја, нема план, наместо да шири лажни вести да учи економија, јавниот долг сега опаѓа

Повеќе

ЗНАМ ДЕКА НА ЗАЕВ НЕ МУ Е ЛЕСНО ДА ГИ АМНЕСТИРА КОПИЛИЊАТА КОИ САКАА ДА МУ ГИ ОСТАВАТ ДЕЦАТА СИРАЦИ: Премиере ја имаш мојата целосна поддршка за целиот процес на амнестија, уставни измени, знам дека не ти е лесно, но кобасиците и законите се прават многу гадно затоа што мораш да правиш компромиси со стока и багра и тоа мора така, друго чаре е граѓанска војна!

Правењето колбаси и закони е гадна работа. Па тука спаѓа и амандмани на устав, тоа па особено е гаден процес затоа што ти треба 80 гласови. Реалистич...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛЕЛЕЕЕ, ОВОЈ ИСТ КАКО ГРУЈО, ТЕШКА ПАТЕТИКА: Мицко се жалеше дека порталите му се смееле на грешката затоа што тие не ја сакале Македонија како него?!?! ПУ БРЕ РОПАК НИЗАЕДЕН БЛЕФЕР ПРОФИТЕРСКИ!

Линк до видео, овде.

Повеќе

ПИВАРА СКОПЈЕ И ПАКОМАК ЌЕ ПРАВАТ ЕЛКИ ОД ПЛАСТИЧНИ ШИШИЊА НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ

Ве повикуваме да се приклучите во иницијативата#ЕЛКАМК- Правење елка од пластични шишиња во која е вклучен и Пакомак. Ајде заедно да ја подигнеме св...

Повеќе

СРЕЌА ШТО ВМРОВЦИТЕ НЕ ИЗГРАДИЈА НИТУ ЕДНА ХИДРОЦЕНТРАЛА, ЌЕ ИЗГИНЕШЕ ГОЦЕВАТА РАСА: ВАКА ПРОЕКТИРААТ ВМРОВЦИТЕ АВТОПАТ, БЕТОНСКИ БАНДЕРИ НА СРЕД ПАТ!!!

Костадин Костадинов‏@kostadinkosta13h3 hours ago Согласно дадениот збор на Антонијо Милошоски дека ќе ги споделам фотографиите за бандерите...

Повеќе

БОМБА НА ТВ 21: ВАЉОН БЕЉА НАСТРАДАЛ ВО ОРУЖЕНА ПРЕСМЕТКА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАИР, ВИСАР ГАНИУ!

Како што неофицијално дознава ТВ21, Ваљон Беља му се јавил на Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу со кого побарал да оствари средба во Топанско пол...

Повеќе

(ВИДЕО) ГЕНЕРАЛОТ СИ ИГРАШЕ МАЈТАП СО ФИЛИП ПЕТРОВСКИ: Не знаев дека е ветеран од повеќе војни!

Скандалозно: Стојанче Ангелов му признава на Филип Петровски дека бил ветеран во 2001! pic.twitter.com/71gyiWg0a9 — Seir MK (@Seir_mk) Decemb...

Повеќе

БЕЉА ЗА ВАЉОН БЕЉА: ПРАЌАШЕ КУРШУМИ ВО САЛФЕТКА, НО ВЕЧЕРВА ДОБИ ДВА ВО СВОЕТО ТЕЛО!

Ваљон Беља од ДУИ вечерва е ранет во вооружен напад во скопската населба Чаир. Во него е пукано со два куршуми, по што е однесен во болница. Нап...

Повеќе

СКАНДАЛ ПРЕД СУДОТ: Пратеникот Љубен Арнаудов бара 50 евра за изјава за медиумите, новинарите собраа пари, тој избега!

Пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, пред почетокот на ден...

Повеќе

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКОВ ПРЕКРАСЕН КОМПЛЕКС ЌЕ НИКНЕ ДО СТАРАТА ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА ВО СКОПЈЕ

Светски реномираната компанија со седиште во Турција “Лимак Холдинг”, реализира интензивни градежни активности на просторот околу Старат...

Повеќе

НАЈДОБРИОТ МЕДИЦИНСКИ ТИМ ВО РЕГИОНОТ: На скопјанка ѝ извадиле тумор од срцето, откако ја породиле во „Аџибадем Систина”

Кардиохируршкиот, гинеколошкиот и педијатрискиот тим од Клиничката болница „Аџибадем Систина” изведоа две операции, една по друга, на тр...

Повеќе

ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГО ВОВЕДЕ ШАХОТ КАКО ДЕЛ ОД ФИЗИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ ВО ШКОЛИТЕ

Повеќе

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ЗАСАДИ ОКОЛУ 300 КВАЛИТЕТНИ ДРВА НА 4 УЛИЦИ ВО ОПШТИНАТА

Златко Марин 6 mins· Продолжуваме со засадување на 120 различни видa дрвја на две локации на улицата „Метод...

Повеќе

(ФОТО) ПОЧЕЛО ЈЕ ПОЧЕЛО: Во општинските комитети на ВМРО ДПМНЕ полека почнаа да ја откачуваат сликата на Грујо и полека да ја тргаат накај кантата за ѓубре, сега е до пола пат стигната!

Толку од почесниот претседател на вмро-дпмне Н. Г. неговото местото веќе му е на прозорот од кој може и да падне, додека Мицко го зазема неговото ме...

Повеќе