Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ НАЈВЕРОЈАТНО НАСТРАДАЛЕ ПОРАДИ ХИПОТЕРМИЈА И ГУБЕЊЕ НА КРВ ЗАТОА ШТО 1 ЧАС БИЛЕ НА МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ДОДЕКА ДА БИДАТ ИЗВАДЕНИ ОД АВТОБУСОТ!

Патниците биле раскомотени во топол автобус со парно греење, и одеднаш излетале и се скршиле стаклата и почнале да губат крв во зимска ноќ со минусн...

Повеќе

ГРАЃАНСКО ДЕМОКРАТСКАТА УНИЈА ЗАБРЗАНО СЕ ШИРИ ВО СИТЕ ГРАДОВИ НА МАКЕДОНИЈА, ДЕНЕСКА ГО ПРОМОВИРАШЕ СВОЈОТ ЛОКАЛЕН КЛУБ ВО ОХРИД

Граѓанско Демократска Унија-ГДУ, синоќа во хотелот „Нова ривиера“ го промовираше својот локален клуб во Охрид. Настанот беше помраче...

Повеќе

ВИДЕО: Маж на возраст од 68 години и две жени се загинати, четири лица се борат за живот во автобуската несреќа кај Лесковац

Маж на возраст од 68 години и две жени кои сѐ уште не се идентификувани се загинатите во тешката автобуска несреќа што се случи ноќеска кај Лесковац...

Повеќе

(ВИДЕО) НИКСА ГИ ОТЕПА ВМРОНИТЕ ВО СОБРАНИЕ: Во програмата на ВМРО ДПМНЕ загадувањето беше спомнато само еднаш и тоа со само една предлог мерка, печки за пелети, ние сега имаме 90 активни мерки!!!

Повеќе

(ВИДЕО) Тешко на Британија после БРЕГЗИТ кога на нивите наместо Пољаци, Бугари, Романци и Македонци ќе треба да работат Британци!

Повеќе

ИСТОРИСКИ НАСТАН: Генерал Ангелов положи цвеќе пред гробовите на 10 деца и жени убиени од МВР и АРМ во 2001-ва година во Слупчане, Кумановско!!!

Црнила Полека ја отворивме влезната капија од црно ковано железо. Влеговме внатре. Се приближивме до блиските гробови. Погледнав напред, погледнав ...

Повеќе

ПОМИРУВАЊЕТО ЗАПОЧНА, ПРВИ ДЕНЕСКА СЕ ПОМИРИЈА И РАКА СИ ПРУЖИЈА УЧК И БРАНИТЕЛИТЕ: Во 2001-ва изгубивме сите!!!

Погледнете колку големи срца имаат и двајцата. Зилбери изгубил ќерка во 2001-ва, генералот изгубил верни другари кои му умреле на раце. Сепак си под...

Повеќе

КУЧЕТО РЕЖИМСКО ФАШИСТИЧКО КОНЕЧНО ЌЕ ОДГОВАРА: Миленко на суд на 17-ти јануари за ширење говор на омраза, дело кое се казнува со 5 години затвор!!!

Се однесува за фб пост со кој се радува на пожарот во Атина со што поттикна серија на коментари на неговите фанови кои ширеа масовна омраза кон Грци...

Повеќе

(ФОТО НА ГОДИНАТА) СРБИЈА СЕ БУДИ: СРПСКАТА ОПОЗИЦИЈА МУ ДАДЕ БОЖИЌЕН ПОДАРОК НА ДИКТАТОРОТ ВУЧИЌ

Šta kažu Vučićevi mediji, bilo malo ljudi večeras? 😁#počeloje pic.twitter.com/wp72BYOOC5 — Balša Božović (@Balshone) Decembe...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев им нареди на министерствата и органите во нивен состав и самостојните органи на државната управа, во текот на овој и на следните 2 месеци да реализираат по најмалку една еко акција

Повеќе

(ВИДЕО) СРПСКАТА ОПОЗИЦИЈА ИЗЛЕЗЕ НА МАСОВЕН ПРОТЕСТ, НАД 50 000 ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО БЕЛГРАД: Ало Барбара, сега доволно ли не има?!

Šta kažu Vučićevi mediji, bilo malo ljudi večeras? 😁#počeloje pic.twitter.com/wp72BYOOC5 — Balša Božović (@Balshone) December ...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ И РАШКОВСКИ СЕ УПАТИЛЕ КОН МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: СПОРЕД ПОРТАЛОТ СДК, АВТОБУСОТ НЕ БИЛ ОД ШТИП, ТУКУ ОД СТРУГА, ПАТНИЦИТЕ СЕ ОД БИТОЛА, ПРИЛЕП, ВЕЛЕС И СКОПЈЕ

Автобусот е на компанијата „Еуробус“ од Струга, вчера појдовна станица за Виена била од Битола во 19 часот, а автобусот поминал во 19....

Повеќе

ЕВОЛУЦИЈАТА ПОЧНАЛА ПОРАДИ ЖЕНИТЕ!

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО ШОК: СМС пораки на Тарчуловски открија дека планот на 27-ми април било да се ликвидира раководството на СДСМ и ДУИ!!!

Повеќе

ТРАГЕДИЈА: ШТИПСКИ АВТОБУС ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТ КАЈ ЛЕСКОВАЦ, ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ НА МЕСТО, НАД 30 ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ!

Најмалку тројца луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи на автопатот кај Лесковац во 1 часот и 40 мин...

Повеќе