Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Добри вести од Германија, извршена е трансплатанцијата кај Сара, таа се чувствува добро

Повеќе

КОМУНАЛЦИТЕ ВО ЃОРЧЕ СЕ РАСКОСТИЈА ОД РАБОТА: На само една улица во Волково собран 1 камион ѓубре!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА РОЈТЕРС ПО ШТО ПАДНАА 10% АКЦИИТЕ НА ЏОНСОН: Во бебешката пудра на гигантот Џонсон и Џонсон имало канцероген азбест цели 50 години, и компанијата знаела за тоа и го криела од јавноста!

Johnson & Johnson shares on track to post their biggest percentage drop in more than a decade after @Reuters reports J&J knew of asbestos in...

Повеќе

БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА СЕ СОЛИДАРИЗИРА СО БИЗНИСМЕНОТ ОРЦЕ КАМЧЕВ: Бараме да биде пуштен да се брани од домашен притвор, гаранцијата од 14 милиони евра е доволна дека нема да избега!

Повеќе бизнисмени апелираат анонимно бидејќи се плашат да не бидат оцрнети во јавност, бизнисменот Орце Камчев да биде пуштен да се брани од домашен...

Повеќе

ТАГА ВО АМЕРИКАНСКИОТ НОВИНАРСКИ СВЕТ, ПО 23 ГОДИНИ ОПСТОЈУВАЊЕ СЕ ЗАТВОРИ КУЛТНИОТ ДЕСНИЧАРСКИ НЕДЕЛНИК ВИКЛИ СТАНДАРД

Еден од основачите тврди дека весникот е намерно убиен, иако признава дека весникот постојано работел со загуба, но вели дека тоа е за очекување од ...

Повеќе

РЕАКЦИЈА ОД САША БОГДАНОВИЌ: Саше ја претера со омразата кон Србите!

Реакција од градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ по колумна на Саше Политико на Мактел.мк: "Саше ја претера со објавата за Србите. Повикот си...

Повеќе

(ВИДЕО) ВЛАТЧЕ СМЕШЕН НА КАНАЛ 5: Овие министрите на СДСМ се понашаат забегано исто како што се понашаа министрите на ВМРО ДПМНЕ, па како може така?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

Унгарците бесни и гневни во голем број излегоа втора вечер на жестоки протести а полицијата се дрзна и дури употреби солзавец. Причината новиот з...

Повеќе

МВР АПЕЛИРА И СЕ ЗАКАНУВА: Ќе казнуваме жестоко, не употребувајте петарди! Над 150.000 луѓе во светот секоја година остануваат инвалиди поради употреба на петарди, од нив 80 отсто се деца!

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршо...

Повеќе

(ВИДЕО) ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО НАЦИЈАТА ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ВОЈСКА НА КОСОВО, ВУЧИЌ НЕРВОЗЕН И ПАТЕТИЧЕН: Цел свет не мрази, не знам зошто е тоа така!

Повеќе

(ВИДЕО) ОТЧЕТ ЗА ЕДНА ГОДИНА РАБОТА НА ДИРЕКТОРОТ НА ЈП ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО, АДРИЈАН МУЧА

Повеќе

ЕУ НИ ДАДЕ ГРАНТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА: Ова е најголемиот инвестициски грант кој и е доделен на Македонија за инфраструктурен проект досега!!!

68,6 милиони евра за Коридор VIII, најголем инвестициски грант за инфраструктурен проект досега 14 декември 2018 година, Скопје - Република Македон...

Повеќе

(ФОТО) АЈ МОЖЕ ЌЕ НИ ТРГНЕ: Папата го објави официјалното лого од посетата на Македонија и ни испрати порака

Папата Франциск со официјално лого ја потврди неговата посета на Македонија на 7 мај и со извадок од Библијата ни порача „Не се плаши повеќе, ...

Повеќе

БРЕ БРЕ БРЕ: Државниот секретар на САД и се заблагодари на Грција што и помага на Македонија да влезе во НАТО и кажа дека тоа е државен стратегиски интерес на САД!

Државниот секретар Мајк Помпео и вршителот на должноста министер за надворешни работи на Грција Јорго Катругалос на заедничката прес-конференција ...

Повеќе

СРБИЈА СЕ ЗАКАНИ СО ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ОТКАКО КОСОВО ФОРМИРАШЕ СОПСТВЕНА ВОЈСКА

Сите 107 присутни пратеници гласаа за новиот закон, со кој Косовските безбедносни сили се трансформираат во регуларна, лесно вооружена армија (Фот...

Повеќе