Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

МАКЕДОНСКИ ШУМИ СЛАВАТ РОДЕНДЕН: 20 ГОДИНИ ПАРТИСКО ДУВЛО И СРАМ ЗА МАКЕДОНИЈА!

Одбележан Јубилејот 20 години од постоењето на ЈП Македонски шуми Со интегрално стопанисување со шумите е започнато со формирањето на Јавното претп...

Повеќе

(ФОТО) Убиен напаѓачот од Стразбур, Шериф Шекат кој уби тројца и рани 13 луѓе

Напаѓачот од Стразбур е убиен вечерва од страна на француските специјални сили. Шериф Шекат кој уби три лица, додека 13 беа повредени, никогаш не г...

Повеќе

СДСМ САМИ СЕБЕ СИ КОПААТ ЕКОНОМСКИ ГРОБ: МПЦ нема да може да гради до мај-пресече општина Центар

МПЦ нема да може да гради до мај-пресече општина Центар Македонската православна црква со бизнис партнерот МГ „Фешн“ на Зоран Антиќ ќе м...

Повеќе

ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ СО СВОЕТО ЕДНО МЕСЕЧНО ДИВЕЕЊЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ПАРИЗ ГО СРУШИЈА ЕВРОТО, ПРЕДИЗВИКАА ЕКОНОМСКА КРИЗА ВО ЕУ

Еврото забележа пад на вредноста во однос на доларот по разочарувачките економски показатели од Франција и од Германија. Првпат за 2,5 години намал...

Повеќе

Портпаролот на грчката влада, Ѕанакопулос: Солун треба да погледне кон север, да ги прифати соседите

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека М...

Повеќе

ВИДЕО КОЛУМНА НА ЛИДЕРОТ НА ГДУ, ПЕТАР КОЛЕВ: МАКЕДОНСКО - БУГАРСКА УЈДУРМА!

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ И МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГИ НОСАТ „ПАРНИ ВАЉАК“ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ, ЕВЕ ЈА ЦЕЛОСНАТА ПРОГРАМА

Град Скопје како организатори Македонски Телеком какоглавен покровителна пречекот на Новата 2019 година на плоштадот „Македонија“, на ...

Повеќе

После се што направија Србите изминативе 30 години на балканот, не војска, сите соседи треба да имаме нуклеарки свртени кон Нови Београд

Србите сечат вени што Косово добило војска. А што очекуваа? Па 20 години зе закануваат дека ќе се врателе на Косово и маме ќе им расплакале на Албанци...

Повеќе

ГОТОВО Е: АМЕРИКА ГО ПОЗДРАВИ ФОРМИРАЊЕТО НА КОСОВСКАТА ВОЈСКА - СЕКОЈА ЗЕМЈА ИМА ПРАВО НА СВОЈА ВОЈСКА, ТАКА Е И СО КОСОВО, АПЕЛИРАМЕ ДА ГРАДАТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ СО СОСЕДНА СРБИЈА!

Повеќе

ИСУСЕ, МАЈКО БОГОРОДИЦЕ: Агент на Агенција за Разузнавање учествувал во обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села со што директно институционално се одело на предизвикување граѓанска војна!!!

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за „крвавиот четврток“ ...

Повеќе

ГОЛЕМ ДЕН ЗА АЛБАНЦИТЕ: Али Ахмети во војничка униформа го поздрави формирањето на косовската армија

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на Фејсбук, облечен во војничка униформа на УЧК го честиташе формирањето на косовската војска. „Многу жртвувања, мн...

Повеќе

МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ И ГРАД СКОПЈЕ ОБЈАВИЈА: „Парни ваљак“ ќе ги забавува скопјани за Нова година, хонорарот ќе го плати Телеком

Една од најголемите југословенски поп-рок групи, хрватскиот рок бенд „Парни ваљак“, предводен од легендарниот Аки Рахимовски з...

Повеќе

ВАНКОВСКА КРЕНА РАЦЕ ОД БИТКАТА ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Работава е KAPUTТ!

Biljana Vankovska 15 hrs· Синоќа забележав кај мнозина голема вознемиреност поради фактот дека Владата ги утврдил...

Повеќе

ЦЦЦ, ТАЖНА ПОЛИТИЧКА ПРИКАЗНА: Стефче се претопи тотално во ВМРО-вче, стана новиот Бате Геле!

Повеќе

ШИЛЕГОВ ГО УТЕПА ЗАЛИЖАНИОТ: Општина Аеродром е единствена во светот каде на сред булевар има авто сервис!

- Општина Аеродром е единствена у свет каде на сред булевар има авто сервис. Тоа е булеварот 3-та македонска бригада. И они најдоа сега да кажуваат ...

Повеќе