Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

НЕВЕРОЈАТНО, БОМБА ВО СУДНИЦА: ВМРО ДПМНЕ ТРОШЕЛЕ ПО 2 МИЛИОНА ЕВРА ГОДИШНО САМО ПО КАФИЧИ ЗА УБЕДУВАЊЕ НА НЕОПРЕДЕЛЕНИ!

Со читање СМС пораки меѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и Н.Н. лице од 31 мај 2011 година во Кривичниот суд почна денешн...

Повеќе

Заев: Ниту по еден закон, вклучувајќи ги и унгарските, не е дозволено да се дава азил, кога веќе има донесена пресуда

Бугарија не барала помош од македонските власти во истрагата за продажбата на бугарски пасоши, рече премиерот Зоран Заев пред бугарските новинари во...

Повеќе

ЧУДЕН ПОТЕГ НА ОПШТИНА ТЕТОВО: СО БАГЕРИ СРУШИЈА БАЧИЛО ВО СРЕД ПЛАНИНА И ОСТАВИ 40 ОВЦИ НА ВЕТРОМЕТИНА, А ВО ТЕТОВО ВРИЕ ДИВОГРАДБИ И ТОА ВО САМИОТ ГРАД?!?!

Навистина многу чуден потег на општина Тетово. Градот врие со дивоградби, а тие тргнаа со багери на 30 километри во сред Шар Планина да рушат бачило...

Повеќе

КАКО СНЕЖАНА ЛУПЕВСКА ВОДИ ДЕБАТА СО ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ, ПРИМЕР ДЕБАТАТА СО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ИВИЦА КОНЕСКИ

Лупевска: Градоначалниче, автобусите катастрофа, хигиена катастрофа, зеленило катастрофа, нечистотија, ваздух катран, ништо не работите, овие викат ...

Повеќе

Дерала: Тие што ќе бидат амнестирани веќе да не се бават со политика

„Ти што ќе бидат амнестирани, а се дел од парламентот би требало веднаш да поднесат оставки и веќе да не се бават со политика“, рече Џаб...

Повеќе

(ВИДЕО) ЖЕСТОК ДУЕЛ НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ СО ЗАЛИЖАНИОТ ИВИЦА КОНЕСКИ

Повеќе

СО ШОКАНТНА ОДЛУКА НА АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ, АМЕРИКА ЈА ПОВЛЕКУВА ВОЈСКАТА ОД ВОЈНАТА ВО ЈЕМЕН КАДЕ САУДИСКА АРАБИЈА СЕ ПРЕСМЕТУВА СО СВОЈОТ СОСЕД!

Америкаскиот сенат му нареди на Трамп да ја повлече војската од Јемен каде заедно со Саудиска Арабија се води крвава војна. Линк до сторијата, ов...

Повеќе

(ВИДЕО) Кавга за прогресивниот данок, Тевдовски си замина од расправата по нападите од Димовски

Жестока кавга во собрание меѓу Тевдо и Илче Гебелс. Илче начека мирен човек па се изживуваше врз него, но тој на крај си замина. Линк до сторијата ...

Повеќе

(ВИДЕО) ГОРДАН ГЕОРГИЕВ СЕКОЈ ДЕН ГО ПОТСЕТУВА ЗАЕВ ДЕКА УШТЕ НЕ СТАНАЛ ДИРЕКТОРЧЕ, ВОЛКУ НАСТАПИ И КОЛУМНИ НЕМАЛ ПРОТИВ ГРУЕВИЗМОТ КАКО СЕГА ПРОТИВ ВЛАДАТА НА СДСМ

Повеќе

(ВИДЕО) ПОРАНЕШЕН АСИСТЕНТ НА ТРАМП ТВРДИ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ 30 ГОДИНИ Е ЗАВИСНИК ОД АМФЕТАМИНИ, ГИ ШМРКА

Повеќе

(ВИДЕО) ПРОТЕСТАНТИТЕ ГОРАТ ПЛАСТИКА ПРЕД СОБРАНИЕ?!?!

Се гори на отворено, се гори пластика, пред Собрание на Р. Македонија, пред очи на мвр. Никој не реагира од институциите, дури ни лекарите од соседн...

Повеќе

ТВИТЕР ЗАЕДНИЦАТА СО ПРЕДЛОГ ДО ЗАЕВ: Да го прател Саше Политико во Будимпешта на државен трошок по цел ден да го брка паторот додека не му збоктиса и бегство и све!

Повеќе

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРИТЕ НА ТЕЛЕВИЗИИТЕ НАПРАВИЈА ОГРОМНА ГАЛАМА НА ДЕБАТАТА СО КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ НА ТЕМА АВТОРСКИ ПРАВА

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕ ПЕТРЕ, НИКСА, ДЕЛУЈТЕ: 400 ДРВА ВО СКОПЈЕ МОЖЕ ДА СЕ СПАСАТ А ИМ СЕ ЗАКАНУВА СМРТ ЗАТОА ШТО СЕ БЕТОНИРАНИ

За прв пат е креирана мапа со локации од повеќе од 400 дрвја во Скопје кои се буквално осудени на смрт бидејќи стеблата им се зацементирани pic.twit...

Повеќе

(ВИДЕО) СЕ МОЛИ ЧЕДОТО БОЖЈО ОТЕЦ ПИМЕН ДА ГО ИЗГЛЕДА ОВА ВИДЕО!

Повеќе