ДОБРО Е, ЌЕ СЕ СПАСИМЕ ОД ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА: Преставникот на Северна Кореја на олимписките игри славеше во ВИП ложата заедно со Иванка Трамп која беше преставник на Белата Куќа на олимпијадата

Објавено на 25.02.2018 во 13:04:35 часот | Свет

Шефот на тајната служба на Северна Кореја, Kim Yong Chol, беше највисок по ранг преставник на земјата на олимписките игри и на затворањето на игрите славеше заедно со Иванка Трамп во ВИП ложата.

Потоа прес службата на претседателот на Јужна Кореја ја извести јавноста дека од делегацијата на Северна Кореја добил сигнал дека режимот сака да седне на преговори со САД и Јужна Кореја.

Ова се одлични вести, по тензиите изминатите неколку години кога светот се плашеше од нуклеарна војна меѓу Северна Кореја и Кина од една страна и Јужна Кореја, Јапонија и САД од друга страна.

 

 

* реклами

 

 

Свет

Македонија