УШТЕ ЕДЕН КРИТИЧЕН НОВИНАР КОН ПУТИН УБИЕН ВО РУСИЈА, ФРЛЕН ОД 5-ТИ СПРАТ ОД БОЛНИЦАТА КАДЕ СЕ ЛЕЧЕЛ ОТКАКО БИЛ НАПАДНАТ СО МЕТАЛНИ ШИПКИ

Објавено на 19.04.2018 во 22:59:48 часот | Свет

32 годишниот Максим Бородоин од рускиот град Екатеринбург загинал откако мистериозно паднал од балканот на 5-ти спрат во болницата каде се лечел откако бил претепан со метални шипки од непознати маскирани напаѓачи пред својот дом.

Бородин пишувал критички за руските олигарси и за нивната улога во војната во Сирија со трговија со оружје и контингентот платеници кои се бореле на страната на Башар Ал Асад.

Тој исто така ја открил реалната бројка на загинати Руси во Сирија, нешто што владата на Путин не сака да се знае во руската јавност.

Во изминатите 20 години околу 200 новинари во Русија се убиени, најмногу во времето на режимот на Путин.

 

 

* реклами

 

 

Свет

Македонија