ФАШИСТИТЕ ПО ВТОР ПАТ ГО ИЗБРКАА СОРОС ОД УНГАРИЈА, ПРВО ТОА МУ УСПЕА НА ХИТЛЕР, СЕГА НА ОРБАН!

Објавено на 20.04.2018 во 13:07:32 часот | Свет

Фондацијата на Џорџ Сорос „Отворено општество“ ќе го зтавори своето претставништво во Будимпешта, а канцеларијата за активностите за Источна Европа ќе ја премести во Берлин, објави австрискиот весник „Пресе“

Унгарската интернет страница „444.hu“ објави дека Канцеларијата на Фондацијата за отворено општество ќе биде затворена на 31 август и ќе биде преместена прво во Виена, па потоа во Берлин.

Засега нема официјална потврда ниту од Фондацијата, ниту од унгарските власти.

Сорос избега од Унгарија во втората светска војна поради прогонот на Евреите од нацистите и замина за Англија а потоа за Америка.

Неговата фондација отвори голем универзитет во Будимпешта, каде е и центарот на неговата фондација Отворено Општество за Европа.

Сега по втор пат фашисти го бркаат од родната земја.

 

 

* реклами

 

 

Свет

Македонија