Америка полека се простува од легендарниот американски сенатор Џон Мекејн кој е на смртна постела болен од рак на мозокот

Објавено на 05.05.2018 во 21:34:15 часот | Свет

Еден од најлегендарните американски политичари е републиканскиот сенатор од Аризона, Џон Меккејн.

Воен ветеран и херој кој издржал две години во затвор во Виетнам каде бил измачуван и каде добил два срцеви удари и одбил да биде пуштен преку ред како син на американски генерал.

Потоа имаше неколку децениска кариера како сенатор а беше и кандидат за претседател во 2008-ма во дуел со Барак Обама од кого изгуби убедливо.

Многу е почитуван и ценет од сите страни, го сметаат за татко на нацијата, последниот од легендарните големи политичари од времето на Реган, Џорџ Буш постариот...

Линк до целата сторија овде.

 

 

* реклами

 

 

Свет

Македонија