ТУРЦИЈА ПРОГЛАСИ ТРИДНЕВНА ЖАЛОСТ ЗА УБИЕНИТЕ 50 ПАЛЕСТИНЦИ ВО ГАЗА, ГО ОСУДИ УБИСТВОТО И ГИ ПОВЛЕЧЕ АМБАСАДОРИТЕ ОД ИЗРАЕЛ И САД

Објавено на 14.05.2018 во 22:04:02 часот | Свет

Денеска војската на Израел уби околу 50 Палестинци а рани над 1500 во протестите во Газа поради одлуката на САД да ја префрлат американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Официјална Анкара испрати протест за оваа одлука и за убиството на Палестинците, прогласи три дневна жалост во Турција и ги повлече своите амбасадори од САД и Израел.

 

 

* реклами

 

 

Свет

Македонија