ИЗРАЕЛ СЕ ПОФАЛИ ДЕКА Е ПРВАТА ЗЕМЈА КОЈА ГО УПОТРЕБИ НАЈНОВИОТ АМЕРИКАНСКИ СТЕЛТ БОРБЕН АВИОН Ф-35 ВО АКЦИЈА

Објавено на 22.05.2018 во 12:47:32 часот | Свет

Израелската армија се пофали дека е првата земја во светот која го употребила најновиот американски стелт авион ф-35 во воена акција.

- Го користиме веќе со месеци во воените акции во Сирија и Газа, се пофали портпаролот на ИДФ.

Линк до сторијата овде.

Авионите ф-35 сликани како вежбаат во 2017-та во база во Израел.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија