ТЕШКО НА СВЕТОТ СО ОВИЕ ДВАЈЦА ДЕБИЛИ: Трамп и Ким Ун се скараа и го одложија самитот во Сингапур

Објавено на 24.05.2018 во 18:44:55 часот | Свет

Владата на Ким УН пред неколку дена го нарече потпретседателот Мајк Пенс политичка будалетинка и се закани дека ако мора, Северна Кореја ќе влезе во брутална нуклеарна пресметка со САД.

Оваа жестока реакција беше по повод изјавата на Пенс дека Северна Кореја може да заврши многу подобро од Либија, која го предаде своето нуклеарно оружје но Гадафи пак беше убиен од бунтовници.

Но оваа жестока реакција на Северна Кореја го налути Трамп и тој со писмо во Ким Ун ја откажа средбата во Сингапур која беше со месеци договарана.

Во писмото, Трамп му се заканува на Ун, му пишува - Велиш дека сте имале силно нуклеарно оружје, нашето е најсилно и најмоќно, не дај боже да треба да го употребам.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија