СТРАДА ЛИ ГЕРО ОД СТОКХОЛМ СИНДРОМ, ИЛИ СВЕСНО ТЕРА ПР КАМПАЊА ЗА ПЕРЕЊЕ НА ГРЕВОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА ДА МУ НАШТЕТИ НА СДСМ?!

Објавено на 04.06.2018 во 14:06:16 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Се чудам, дали Геро страда од Стокхолм Синдром или свесно им ги пере гревовите на ВМРО ДПМНЕ со цел да му наштети на СДСМ?!

Прво жестоко ги нападна моите акции против Груевци нарекувајќи ги чисто лудило.

Потоа го бранеше Хипо нарекувајчи го близок пријател.

Потоа ја нападна жестоко Фатиме Фетаи затоа што го слушала Аца Лукас.

Потоа сам се покани на кафе пиење со Сашо Мијалков, имало да му каже убави спомени за Јордан Мијалков?!

Вчера рече дека му се допаднал говорот на Христијан Мицковски, иако во говорот Мицко повика за аболиција на убијците на Заев и Села?!?!

Сега во колумна жестоко ја брани Гоца Бесни Брк, ја обвинува власта и судот дека и вршеле терор, ја обвинува јавноста која била многу сурова кон неа, тоа било многу страшно...

Ја одмолче затворската казна за Грујо, нити коментар а фб нити колумна, небаре самиот прогласи три дневна жалост по пресудата...

За што станува збор овде?! Дали тој и Милчин двајцата страдаат од Стокхолм Синдром, и двајцата беа големи жртви на Груевизмот, се водеше жестока хајка против нив 24/7 со години, па можеби од таа траума кај нив се јавила некаква психопатска љубов кон своите џелати т.е ВМРО-вците?!?!

Еве како е дефинирана оваа болест:

Stockholm syndrome is a condition that causes hostages to develop a psychological alliance with their captors as a survival strategy during captivity.[1] These feelings, resulting from a bond formed between captor and captives during intimate time spent together, are generally considered irrational in light of the danger or risk endured by the victims. Generally speaking, Stockholm syndrome consists of "strong emotional ties that develop between two persons where one person intermittently harasses, beats, threatens, abuses, or intimidates the other."[2] The FBI's Hostage Barricade Database System shows that roughly eight percent of victims show evidence of Stockholm syndrome.[3]

It was formally named in 1973 when four hostages were taken during a bank robbery in Stockholm, Sweden. The hostages defended their captors after being released and would not agree to testify in court against them.[4]Stockholm syndrome is ostensibly paradoxical because the sympathetic sentiments captives feel towards their captors are the opposite of the fear and disdain an onlooker may feel towards the captors.

There are four key components that generally lead to the development of Stockholm syndrome:

  • A hostage's development of positive feelings towards their captor
  • No previous hostage-captor relationship
  • A refusal by hostages to co-operate with police forces and other government authorities
  • A hostage's belief in the humanity of their captor, for the reason that when a victim holds the same values as the aggressor, they cease to be perceived as a threat.[2][3]

Stockholm syndrome is considered a "contested illness", due to many law enforcement officers' doubt about the legitimacy of the condition.[4]

Stockholm syndrome has also come to describe the reactions of some abuse victims beyond the context of kidnappings or hostage-taking. Actions and attitudes similar to those suffering from Stockholm Syndrome have also been found in victims of sexual abuse, human trafficking, discrimination, terror, and political oppression.[4]


Значи никој не повикува за кршење на правата на Груевци и нивен линч, но ова ронење солзи за коментарите кон нив, оваа вознемиреност за тоа што некој на социјални мрежи се дрзнал да упати жестоки критики и напади кон Груевци кои 10 години уништуваа човечки животи, укажува на тоа дека е сосема можно Геро и Милчин, двајцата да страдаат од пореметување на психата каде ирационално се јавува љубов кон џелатите кои толку долго ги малтретирале со јавни црни кампањи, прозивки, листи за отстрел...

Или пак се работи за смислен обид за перење на гревовите на Груевци, нивно ОЧОВЕЧУВАЊЕ, ХУМАНИЗИРАЊЕ, демек они се сепак човечиња кои сега се жртви на нов забеган режим?!?!?! Ако е второто, тогаш тоа е навистина многу храбар обид за манипулација, да не се преценија Геро и Милчин?! Затоа што во обид да му се наштети на СДСМ, Груевци се делумно амнестираатм, нивната заслужена казна се преставува како некаква нефер одмазда на зли луѓе кои не се на висината на етичките и човечките норми и кодекси?!

 

 

* реклами:

 

 

Колумни

Македонија