ТРАМП ГИ ПОЛУДЕ СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ВО ТОРОНТО НА САМИТОТ Г-7 И СИ ЗАМИНА ЕДЕН ДЕН ПОРАНО, МАКРОН МУ ПОРАЧА ДА НЕ ДОАЃА ПАК НА НАРЕДЕН ТАКОВ САМИТ!

Објавено на 09.06.2018 во 19:50:45 часот | Свет

Трамп побара Русија да се врати на самитот Г-7, одби да ги тргне тарифите за челин и алумиум кои САД ги воведе кон Канада и ЕУ.

Тоа ги разлути Меркел, Макрон и Меј, до таа мера што Макрон му порача на Трамп да не доаѓа на следен таков самит, а Трамп си замина еден ден порано од планираното.

Повеќе за ова на следниов линк.

Во Г-7 членуваат Јапонија, Италија, САД, Канада, Британија, Франција и Германија како 7 најразвиени и најбогати земји во светот.

До скоро Русија беше присутна на овие средби па самитот се викаше Г-8. Реално, оваа организација не го одразува она што се случува на терен, затоа што Кина, Индија и Бразил би требало исто така да се членови на оваа група.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија