ШОКАНТНО: ЌОСИЊАТА СЕ ОБИДУВААТ ДА ГО ЗАПАЛАТ СОБРАНИЕТО, МОЛОТОВИ КОКТЕЛИ ЛЕТААТ КОН ПОЛИЦИЈАТА, ИМА ПОВРЕДЕНИ!

Објавено на 14.06.2018 во 00:17:05 часот | Македонија

Молотов коктел е фрлен кон Собранието, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Беа фрлени и флаши кон полицијата, а оддекнаа и шок бомби. По ова на еден од присутните му се слоши и беше однесен со Итна помош.

Демонстрантите фрлаа и други предмети кон Собранието.

Протестот уште трае. Дел од присутните држат запалени факели и пеат патриотски песни. Беше испратена порака дека Македонија ќе гори од Гевгелија до Скопје.

Парламентот го штити полиција. Насобраните од здуженијата Семакедонски национален совет – Македониум, Христијанско братство и од навивачи Комити извикуваа „Едно име имаме – Македонија“ и „Оставка“ и пееја патриотски песни.

Страшо Олумчев, претседател на Семакедонски национален совет – Македониум за медиумите изјави дека се собрале спонтано и дека собирот е израз на револт за она што се случи вчера.

Потенцира дека право за одлука за национални прашања има само македонскиот народ и никој друг и дека денешниот собир е само предупредување.

– Со прес-конференцијата Зоран Заев го навлече бесот на македонскиот народ. Се договоривме веднаш да илеземе на улица и да протестираме. Заев ја помина линијата до каде што може да оди, без разлика дали е премиер или не. Со ова се плука на АСНОМ-ска Македонија, се плука на Уставот на Република Македонија – изјави Олмчев, според кого не треба да има референдум затоа што, рече, се знае кои се идентитетот и името. Повика дека се уште има простор и време премиерот Заев да се откаже од договорот, додека не се ставени потписи.

 

 

* реклами:

 

 

Македонија

Свет