ОВА Е ЈАКО: Ципрас ја стави краватата на Заев - Грчкиот премиер одлучи за првпат да стави кравата, и тоа токму онаа која ја доби на подарок од македонскиот премиер Зоран Заев

Објавено на 22.06.2018 во 20:55:12 часот | Македонија

Ципрас во 2015-та му ветил на тогашниот премиер Матео Ренци дека ќе ја носи неговата кравата тогаш кога Грција ќе излезе од должничката криза.

Еве тоа се случи денеска, но краватата не беше на Ренци, туку на Заев.

Поради најновиот договор со кредиторите, според кој грција доби одложување од 10 години за враќање на 100 милијарди евра и плаќање камати за истите, се смета дека Грција конечно излезе од должничката криза.

Еве ја веста на Блумберг.

 

 

* реклами:

 

 

Македонија

Свет