(ФОТО) ИСУСЕ ХРИСТЕ: Противкандидатот на Ердоган во трката за претседател, Муарем Инче собра 4 милиона симпатизери на митинг во Истанбул!

Објавено на 23.06.2018 во 15:52:37 часот | Свет

За неколку дена ќе има избори во Турција, и Ердоган има голема мака да победи повторно. Проблемот е што економијата е многу слаба, лирата тоне и тоа го искористи 54 годишниот професор по Физика и лидер на секуларната републиканска партија, Муарем Инче.

Негови фанови се фановите на ликот и делото на Кемал Ататурк, напредните Турци кои веруваат во модерна напредна моќна Турција членка на ЕУ.

Но телевизиите и другите медиуми целосно ги игнорираат неговите митинзи и настапи. По многу нешта атмосферата наликува на дуелот Заев и Груевски во 2016-та.

Многу аналитичари сметаат дека големи се шансите Инче да победи.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија