УШТЕ ЕДЕН ПОРАЗ ЗА ВМРОНИТЕ, НИШТО ОД ВТОР ОРБАН: Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка

Објавено на 20.07.2018 во 00:11:05 часот | Балкан

Релативниот победник на парламентарните избори во Словенија, Јанез Јанша го информираше претседателот дека нема доволно поддршка за формирање влада.

Тој вчера повика за формирање потенцијала коалиција на партии од десницата и центарот без три партии кои учествуваат во сегашната техничка влада на Миро Церар.

Јанша бараше предност во формирањето на идната коалиција да добијат двете најголеми партии во новиот состав на Парламентот, неговата Словенечка демократска партија (СДС) и Листата на Марјан Шарец.

Јанез Јанша, секако е препознатливо име. Беше словенски премиер од 2004-2008 и повторно од 2012 до 2013, а партијата – Словенска демократска партија, ја води уште од 1993. Иако во 2013 мораше да се симне од власта под обвинение за корупција, дури и доби две години затвор (уставниот суд ја поништи во 2015), сега покажува дека има капацитет да се врати на политичката сцена, во стилот на Силвио Берлускони.

Antov Mome 

Saše, znaeš li kakva katastrofalna izlezenost imaše na izborite?

Znaeš li koj go glasa Janša, u zošto sega dobi tolku mandati?!

Dobi tollu mandati pošto ja koristeše taktikata na vmoronite i gi plašeše slovencite so begalcite i begalski kampovi, ete zatoa dobi tolku mandati, ama slovencite uvidoa deka ustvari se zaebale.

Inače negovoto glasačko telo e sostaveno glavno od starci i pomladi nacionalisti pošto i toj svojata kariera ja gradi vrz osnova na nacionalizam, ama hard kor nacionalizam so izjavi na nivni demek zatvoreni sostanoci, od tipot na " vse čefurje je treba poterati ven iz Slovenije" ili vo prevod deka treba site čefuri( neslovenci) da se proteraat od Slovenija, a by the way zborot čefur e nešto slično kako vo Makedonija na albanec da mu rečeš šiptarište.

A deka so Šarec ke sostavi vlada toa e nerealna prognoza pošto imaat dijametralno različni stavovi i politiki i ednite se levi a drugite ekstremno desni, taka da toa ne odi zaedno

 

 

* реклами:

 

 

Балкан

Македонија