ГЕРМАНСКАТА ФУДБАЛСКА ЅВЕЗДА СО ТУРСКО ПОТЕКЛО, МЕСУТ ОЗИЛ СЕ ОТКАЖА ОД ГЕРМАНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ПОРАДИ КРИТИКИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛ СО ЕРДОГАН

Објавено на 22.07.2018 во 20:52:05 часот | Спорт

Денеска на својот фб профил, Германскиот фудбалер Месут Озил се откажа од германската фудбалска репрезентација поради критиките од германската фудбалска федерација за неговата фотка со Ердоган.

- Се радост играв за Германија, со гордост го носев германскиот дрес, многу сакав да ги правам среќни Германците, но по критиките кон мене од федерацијата и по линчот кон мене, повеќе не сакам да го носам германскиот дрес. Оваа одлука за мене е многу тешка и болна. Многу бргу се заборави што се имам направено за Германија. Јас сум Турчин и имам право да се гордеам со тоа и да се сликам со претседателот на Турција. - напиша Месут на фб.

 

 

* реклами:

 

 

Спорт

Македонија