ЦЕЛ БАЛКАН ТАГУВА, ПОЧИНА КРАЛОТ НА БАЛАДИТЕ, ОЛИВЕР ДРАГОЈЕВИЌ

Објавено на 29.07.2018 во 18:19:31 часот | Забава

На 71-годишна возраст во Сплит почина легендата на хрватскта музика Оливер Драгоевиќ. Пејачот почина една година откако му беше дијагностициран рак на белите дробови.

Веста за смртта ја потврдило семејството Драгојевиќ за „Слободна Далмација“. Тој починал утрово околу 5 часот во сплитската болница.

Тој беше омилен на цел балкан, неговите балади со прекрасниот кадифен зарипнат глас беа голем хит, се слушаа со децении на радио, на свирки, тој редовно правеше концерти...

Дури и премиерот Заев испрати телеграма до владата на Хрватска со порака со сочувство до Хрватскиот народ:

 

 

 

* реклами:

 

 

Забава

Македонија