Млади мажи, ако сакате успех во љубовта и животот, бидете успешни, со висока плата или успешен бизнис, баталете се друго, книги, поезија, облека, изглед, филмови, шетање, дружење, трчање по жени кои не ве сакаат, сето тоа е губење време!

Објавено на 30.07.2018 во 00:35:58 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Гледам на твитер фрчат некои глупости, од типот како жената да се допре, да се освои со зборови, со поезија, со разни курци палци...

Жените сакаат најмногу едно нешто - успешен маж! Успешен во кариерата, во бизнисот, со многу висока и стабилна плата, или стекнат капитал од бизнис, што и да било.

Верувајте, на жените не им е битно дали продавате лубеници, пиперки, ракети или цели стамбени згради, се додека имате клиенти и знаете што правите. Исто и ако сте на плата, не им е битно дали шиткате пелени или шајки или фарба или сте политичар или хирург, се додека имате плата близу или над 1000е месечно.

Се друго е губење време. Читање книги на тема филозофија и слично, музика, изглед, бон тон, финоќа, поезија, филмови, шетање и акање, дружење и безделничење или пак трчање по жени кои не ве сакаат, сето тоа е губење години и години од вашиот живот. Жените ги боли кур за сето тоа. Можете да знаете 10 јазици, да сте го свртеле светот 10 пати, да сте прочитале 1000 книги и да се виделе 10 000 филмови, на жените тоа речиси и не им е важно.

Тие сакаат успешен маж кој знае кај тера и што прави и кој може да ги части, да ги шета, да ги возика, да може да резервира маса во јака дискотека, да им купи јак подарок со кој може да се пофалат на инстаграм. 

Дури не им е важно и дали сте биле во затвор, дури тоа малце и ги пали, значи е плус. Така да, немој да очекувате некој да ја цени вашата добродушност, финоќа, тоа е за вас и вашите родители, лесно да спиете и вие и они, а жените за тоа ги боли кур.

Да сум на ваше место, ја не би ни студирал, и тоа е ебено потрошено време и пари. Почнете со бизнис уште на 17 години, ако можете избегајте и од средно училиште. Почнете со каков и да било бизнис, продавајте на тезга, мешајте малтер, местете цигли, возете такси, возете камиони уште мали, работете како келнер, шанкер, научете да правите пица и да вртите скара на жар. И од тука идете само нагоре, пробајте да научите брзо како се работи, па полека почнете да штедите пари, ако можете одете и во странство да рмбате, до 25-30 спечалете нешто па вратете се и вложете ги дел од парите, не сите, и учете од грешките.

Со животното искуство и со малце среќа и помош од лево и десно веќе на 35 или 40 години ќе бидете блиску до милионер во Македонија. Неколку дуќанчиња, или мала фирма за градежништво, молерај, гипс фасади, или пак мала градежна фирма, или ако ве бива со компјутери отворете си фирма за ИТ, за софтвер, или нешто трговија или мал погон за ова или за она, или пак неколку ресторани било фаст фуд било сериозна храна. Може и дискотеки, такси компанија, мало радио, итн итн, или пак оранжерии за градинарски производи, фарма, месара, итн, трудете се нешто такво да створите или самои или со родителите или со другарите, градете пријателства но не за безделничење туку за размена на корисни информации за тоа како да се направат пари.

Со жените до тогаш, пробајте многу да не се нервирате од корпите или нивното влечење за нос и да се борите со самотијата, но ако правите пари нема ни да имате време да мислите на тоа. Знајте цело време една работа - времето работи за вас. На 35 или 40 години сеуште сте млади а ќе бидете и полни со искуство и со пари и тогаш одеднаш пред вас ќе се отворат милион можности нешто да упецате. Гледајте да не се жените до 40-та. Жената е сепак кочница за правењето пари, ќе мора да реферирате каде одите, со кого сте, што правите, па со парите како да менаџирате заедно, тоа може да биде сериозна кочница во правењето јака кариера и бизнис успех.

До тогаш сексуалните нагони намирувајте ги со порно сајтови, најдобар е www.xvideos.com. Толку од мене засега деца.

п.с Од мали научете се да си готвите, да пуштате машина за прање, да пеглате, да купувате на пазар или во маркет, да работите многу, не се улегувајте, не дремете пред тв и компјутер со денови, не дозволувајте мајка ви да ве разгали, тоа ќе ве направи општествено сакати и неупотребливи. Имајте работна навика и се што ќе работите, работете го брзо. 

НИКАКО немој да се задојувате со левичарските мантри и срања како капитализмот не бил фер, тоа ќе ве уништи затоа што нема да ви се работи и ќе бирате работа и ќе чекате некој да дојде и да ви даде милион евра у плико, курац, ништо од тоа дечки.

Нити пак немојте да се филмате со оние филмски холивудски срања дека доброто секогаш победувало, јок, лошото треба мачно да се победи со труд и мака и нервози или пак дека авторитетите не треба да се ценат. Ако тргнете по тој пат, гадно ќе наебете. Ценете ги вашите шефови, тие стигнале таму крваво, тинтрајте ги, учете од нив, респектирајте ги нивните години и знаење и искуство, гледајте да ги шармирате.

И бидете благодарни на секоја помош, кажувајте фала на сите, не земајте се здраво за готово и не очекувајте животот и светот да бидат фер со вас, курац, ништо од тоа, бидете среќни ако не закачите рак или вие или вашите родители не цркнат пред да напуните 18 или ако не ве акне камион на некој пат и не ве парализира.

Бидете среќни што имате шанса да пробате да успеете, некој го нема ни тоа. Не бидете плачковци, кењатори, песимисти и плачипички. Бидете оптимисти, борци до крај, силни, вредни, скромни, флексибилни, делувајте локално и во детали а сонувајте многу и глобално, ама кроз работа, нека ве задоволи малку, но немој тука да застанте, секогаш правете еден чекор напред, секој ден...

п.п.с ЕЈ АЛО, НЕ ТРОШЕТЕ ВРЕМЕ ЗА ГЛЕДАЊЕ ФУДБАЛ ИЛИ КОЈ БИЛО СПОРТ НА ТВ!!! Саати и саати и саати сум изгубил блеејки како муле во телевизорот гледајки како ДРУГИ ПРАВАТ МИЛИОНИ пред моите очи со моја помош?!?! Тенис, атлетика, гимнастика, фудбал, кошарка, ракомет, јебена одбојка, јебена формула 1, јебена НБА сум ја чекал у 3 ноќе сум се будел со години да гледам како црнци даваат кошеви и прават милиони... Ич кур да не ве боли ако некој ви се смее дека не знаете кој е шампиони у лига шампиони, или ако не знаете нешто за политика, или филмови или било што. Треба само едно нешто да знаете - КАКО ДА ПРАВИТЕ ПАРИ! ПО МОЖНОСТ, МНОГУ ПАРИ!!!

п.п.п.с Ако ова го читате а веќе сте на 25 или 30 години, пак не е касно да се освестите. Јас се освестив на мои 30 години, кога спиев на аеродромот во Њујорк 5 дена по ред без пари за карта за назад во Македонија и без работа во Њујорк и кога се мислев што понатаму со животот во кој направив толку многу грешки...

И уште ова за крај. Немој да се обидувате да успеете во спортот. Шансите се толку мали, што тоа е рамно на играње лото или коцкање. Се коцкате со здравјето и со целата младост, а може да ве сјебе најмала повреда, лоша среќа со лош тренер, недоволно квалитет, итн итн. Едноставно може да пробате најмалку една година, не дозволувајте да фрлите 5-10 години во трчање по зелена ливата по топка, тоа е фрлено време и напор и нерви. Таа енергија потрошете ја да научите некој странски јазик, некој занает или што и да било поврзано со пари на краток или долг рок.

 

 

* реклами:

 

 

Колумни

Македонија