БОМБАСТИЧЕН ГОВОР НА ЈУНКЕР ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: ЕУ треба да ја замени САД како светска супер сила!

Објавено на 12.09.2018 во 14:32:48 часот | Свет

Партнерство со Африка, намалување на несогласувањата, осуда за автократите, идеја дека ЕУ треба да го заземат местото на светска супер сила откако Трамп се повлекува од глобалната сцена, ова се некои од акцентите на последниот говор на шефот на европската комисија, Џан Клод Јункер, чиј мандат завршува следната година.

Целиот говор на Ројтерс.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија