ТУРЦИЈА И АМЕРИКА ПАК ЌЕ БИДАТ ПРИЈАТЕЛИ: Ердоган попушти пред притисокот на Трамп, го ослободи Американскиот свештеник, не му успеа да ги натера Американците да му го естрадираат теологот Фетула Ѓулен

Објавено на 12.10.2018 во 20:29:15 часот | Свет

По жестокиот економски притисок од САД, Ердоган попушти и го ослободи американскиот свештеник Лаурен Брунсон. Се чини дека односите меѓу двата стари сојузници ќе се врати во нормала.

Ердоган се обиде да го натера Трамп да му го естрадира теологот Фетула Ѓулен како трампа за свештеникот Брунсон, но планот не му успеа. 

Ѓулен во Турција се смета за главен организатор на обидот за државен удар пред две години кога војската се обиде да го симне од власт демократски избраниот Ердоган.

 

 

* реклами:

 

 

Свет

Македонија