ОВАА ЗЕЛКА, СОВЕТНИК НА ГРУЕВСКИ, ДОБИ КРИВИЧНА ОД МВР ЗА СМРТНИ ЗАКАНИ КОН ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГЛАСАА ЗА АМАНДМАНИТЕ!

Објавено на 20.10.2018 во 20:52:01 часот | Македонија

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Известување за откриени содржини во кои има повикување на насилство или најави за однесување кое би значело загрозување на туѓа безбедност, а се објавени на профили на социјалната мрежа Фејсбук во изминатите 24 часа, кои се соодветно документирани, соопшти МВР.

Против Г. Т. (48)(Горан Торбаков) од Скопје, поради споделена објава на социјалната мрежа Фејсбук со која се шири говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието на Република Македонија, до надлежното јавно обвинителство ќе биде поднесена кривична пријава согласно чл.319 и чл. 144 став 4 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и понатаму ќе продолжи со активностите со цел санкционирање на ваквите случаи.

МВР ги повика сите граѓани кои се изложени на вакви закани или сведочат вакви закани, истите да ги пријават во најблиската полициска станица или на адресата cybercrime@moi.gov.mk

Министерството за внатрешни работи нема да толерира закани по живот на граѓани и повици за насилство и ќе ги презема сите потребни мерки за одржување и зачувување на јавниот ред и мир-известуваат од таму..

 

 

* реклами:

 

 

Македонија

Свет