ДА НЕ ИМ СЕ ДЕСИ ЛАТАС: Кинезите одат на сигурно, направија роботи кои читаат вести, поефтини се, нема потреба од ранч во предградие на Пекинг

Објавено на 09.11.2018 во 19:17:48 часот | Технологија

Фејсбук и Гугле се забранети во Кина, па во нивно отсуство, на овогодинешниот саем на ИТ во Кина главна вест беше промоцијата на новиот робот кој чита вести.

Што си е сигурно, сигурно си е, робот никад нема да направи кривично дело па да мора да иде у затвор.

Линк до целата сторија на Ројтерс.

 

 

* реклами:

 

 

 

Технологија

Македонија