ГУЛФ ОИЛ: Доколку се уште немате одлучено каде ќе го поминете претстојниот викенд подалеку од градскиот метеж, нашиот предлог за Вас е Макеоднски Брод и пештерата Пешна

Објавено на 16.11.2018 во 22:49:42 часот | Македонија

Доколку се уште немате одлучено каде ќе го поминете претстојниот викенд подалеку од градскиот метеж, нашиот предлог за Вас е Макеоднски Брод и пештерата Пешна.

Сместена на околу 6 километри од Макеоднски Брод, легендата за Пешна вели дека во 14 век Крали Марко решил да изгради куќа за својата сестра по име Пешна и така ова фантастично место го добило своето име.

За убавината на пештерата зборува тоа што светски познатиот американски весник „Њујорк тајмс“ пештерата ја споредил со „Helms Deep“ од „Господарот на прстените“.

Наполнете го резревоарот на вашето возило на една од бензиските станици на Gulf на бул. Борис Трајковски или на автопатот Тетово - Гостивар и викенд авантурата може да започне

 

 

* реклами:

 

 

Македонија

Свет