БОМБА НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК: Искусниот дипломат и полу албанец по мајка, Денко Малески во игра за консензуален претседател

Објавено на 20.11.2018 во 23:42:13 часот | Македонија

Универзитетскиот професор и прв шеф на македонската дипломатија, Денко Малески, кој во последно време се спомнува повторно како можен адут на СДСМ за престојаните претседателски избори, изјави дека не знае дали владејачките партии би можеле да изградат консензус околу него. Доколку може, изјави Малески, тоа би било предмет на сериозно размислување од моја страна, пренесе весникот Независен.

– Тоа е товар околу кој вреди човек сериозно да размисли и веројатно да постави некакви услови за таков ангажман – изјави Малески во интервју за ТВ Клан.

Во игра сеуште е Стево Пендаровски кој ужива голем углед меѓу народот.

 

 

* реклами:

 

 

Македонија

Свет