Геро маестрално го заврши серијалот за корупција во медиумите, со показна вежба и тоа на своја кожа, хахахаа!!!

Објавено на 05.12.2018 во 17:17:15 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Маестрална показна вежба за мега корупција во медиумите. И иронично, баш деновиве одеше таков новинарски серијал на медиумите на Геро Алцхајмер.

Што направи Геро, секако под претпоставка, не сме сигурни точно дека баш така било, но големи се шансите?

Прво создаде мега паника со помош на своите два медиуми, со стории прочитани над 20 000 пати шерувани илјадници пати, и со таква мега паника му отиде на маса на инвеститорот Антиќ и му ги лупна сториите и бројките и кој знае што се му поабрал со предупредување ИЛИ ЌЕ МИ УЧИНИШ ОВА И ОВА, ИЛИ ЌЕ ТИ ГО УНИШТАМ ПРОЕКТОТ!!!

И се разбира, епилогот е познат. Преку ноќ, Геро прво прогласи примирје за медискиот напад, и по три дена излезе со колумна во која се премисли, и дава поддршка за изградба на голем комплекс од трговски центри, стамбени кули со 30 ката, фонтани, кафани, хотели итн, но со таа разлика што ќе имало трава на кровот и најголемата кула ќе се викала Кензо Танге?!

ХАХАААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААА!!!!

АААААААААААААААХАХААААААААААААААААААААААА!!!!!

Леле леле, паѓам од стол, ааааааахахааааааааааааааа!!!

Каква практична показна вежба за корупција во медиумите, папапапа!!!

Можно е да му е ветено и едно дуќанче, станче, ПР соработка, што ли само му е ветено нему и на негови блиски?!

Папапа, фала ти Геро за оваа показна вежба за тоа како НЕ ТРЕБА во медиуми да се користи моќта на медиумите, славата, големата бројка следбеници кои слепо како овци те следат...

Жал ми е само за тие илјадници фанатици кои верно одат по паметот на овој човек, се чудам каде ли е тајната за тоа, сигурен сум дека одговорот лежи во над 30 години уредник во серија весници и човекот е повеќе како легенда, мит, голема новинарска величина па не ни се мисли и анализира тоа што го збори и пишува, се зема здраво за готово, и он тоа добро го знае и го користи.

 

 

* реклами:

 

 

Колумни

Македонија