ЕЕЕЈ ЛУЃЕ КАЈ БЕВМЕ А КАЈ СМЕ СЕГА, БРЕ БРЕ, КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ВЕРУВА ВО 2015-ТА КОГА ЈА ЗАПОЧНАВМЕ КЛУЧНАТА ПОСЛЕДНА БИТКА ЗА ПРЕСМЕТКА СО РЕЖИМОТ!!!

Објавено на 08.03.2019 во 22:45:22 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Пред неколку дена го гледам интервјуто на Нино Тодоров со Мишко Иванов и во еден момент се сепнав.

Не ми се веруваше дека седам во 2019-та пред лап топ и гледам интервју на еден бивш министер кој дрмал во земјава, буквално десна рака на Грујо, го шалташе од ресор во ресор, и тој човек се извинува се кае плаче цимоли за тоа како они лошо владееле?!?!

Почнав да се штипам по образи дели е реалност или сонувам?!?!

Денеска Сашо Мијалков како најобичен скот го однесоа во Шутка, со се Ибраими?!?!

Оној шупак сам се слуња по Будимпешта како најобичен клошар, Миле Јанакиевски го чека 100 години робија.

Денеска ја сретнав Бети Канчевска, ослабела, се смалила, како комарец се шуњаше лак Градски Ѕид.

Еј, ова ли се бре луѓето кои беа недопирливи?!?! Од кои се плашевме, кои мамето ни го расплакуваа 24/7?!?!

ВМРО ДПМНЕ е водено од еден копук анти талент за политика, жално е човек да го слуша, таков ПОЛИТИЧКИ КАМИКАЗА не сме виделе на чело на ВМРО ДПМНЕ никогаш, а само пред неколку години таа партија беше менаџирана ПЕРФЕКТНО како интернационална вселенска станица, секој потег беше измерен, обмислен, се беше перфектно, мегаломанско, гигантско, сјајно, вознесувачко, СДСМ немаше одговор за сите тие потфати цела една декада, а сега ВМРО ДПМНЕ изгледа како кола која ја украл некој клинец од 10 години и се удара од банкина во банкина...

Медиските кучиња никаде ги нема, сите медиски бункери им се разбиени како бункерите на Енвер Хоџа кои сега стојат на границата со Албанија...

ЕЕЕЈ КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ВЕРУВА ВО 2015-ТА КОГА ЈА ПОЧНАВМЕ ПОСЛЕДНАТА РЕШАВАЧКА ПРЕСМЕТКА СО РЕЖИМОТ?!?!

КОЈ МОЖЕШЕ ДА ВЕРУВА ДЕКА ЌЕ ДОТУРКАМЕ ДО ТУКА?! 

ЈАС БЕВ ОПТИМИСТ, НО ДЛАБОКО ВО СЕБЕ СЕ ПЛАШЕВ ДЕКА НЕКАДЕ ПО ПАТОТ КОЛАТА ЌЕ НИ ВЛЕТА ВО НЕКОЈ КАЛ И СЕ ЌЕ ОТИДЕ У ПИЗДУ МАТЕРИНУ!

Ова е неверојатен успех на кој не може да му се порадуваме затоа што не мелат дневните настани и од грмушките и дрвата не ја гледаме шумата, не сме свесни каква пречка поминавме, не сме свесни што направивме.

Еј Рада сега седи на кружна маса со сите членки на НАТО и ќе гласа дали НАТО да го бомбардира Иран или Венецуела, и нашата Рада ќе треба да даде анализа дали е тоа ок или не за светската воена алијанса да го направи тој потег или не...

Заев и Кочо најавуваат инвестиции од 750 милиона евра?!?! ЕЈ 750 МИЛИОНА ЕВРА, А ДО ВЧЕРА ГРУЈО И КОЦЕ ПУШТАА ЧЕШМА У ГАЗИ БАБА ИЛИ ПЛАСТИЧНИ КАНТИ ЗА ЃУБРЕ?!?!?

Ни доаѓа грчки премиер на гости, отвораме гранични премини со Грција и Бугарија, земјава стана дел од светската заедница, немаме проблеми со никого, Албанците се среќни дека конечно се збори на Албански и во владата.

Филипче собра само 1000 потписи. Јанко Бачев и понатаму е обичен политички маргиналец.

Кандидатот на ВМРО за претседател е една сирота изгубена женичка која не знае која година е, мисли дека уште е 1991-ва и мисли дека уште расправаме дали во уставот да стои МАКЕДОНИЈА ДРЖАВА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД или МАКЕДОНИЈА ДРЖАВА НА ГРАЃАНИТЕ, она уште е ментално во таа состојба во таа година во таа дебата, жената саатот и застанал во 1991-ва, сирота женичка, жал да те фати, па ние мислевме ВМРО бар малце ќе даде отпор на овие избори за претседател, можеа да стават некој ценет бизнисмен хирург па нека е и спортист ебаго...

СЈО не само што не умре туку стана вечно и плус доби нови ингеренции, да отвора истраги кои немаат врска со бомбите?!?!

Па добро, зарем е можно се толку добро да испадна, кој се надеваше на вакво нешто?!?!

 

 

* реклами:

 

 

 

Колумни

Македонија