Заев со сочувство до амбасадорката на Нов Зеланд: Длабока е жалоста и огорченоста за загубените животи во масовните терористички напади

Објавено на 16.03.2019 во 16:15:13 часот | Македонија

Премиерот Зоран Заев и изрази соувство на амбасадорката на Нов Зеланд за терористичките напади во двете џамии во Крајстчрч во кои убиени беа 49 лица.

Длабока е жалоста и огорченоста за загубените животи во масовните терористички напади во двете џамии во градот Крајстчрч.

Во писмото до Н.Е. г-ѓа Џасинда Ардерн, премиерка на Нов Зеланд, во мое име, во името на Владата на Република Северна Македонија и во името на сите наши граѓани, упатив изрази на жалење и длабоко сочувство за загубените животи, како и желби за брзо закрепнување на повредените лица.

Во овие тешки мигови за Нов Зеланд и за целиот свет ужаснат од овој настан, најостро го осудуваме овој терористичкиот напад и ја изразуваме нашата целосна солидарност со пријателскиот народ на Нов Зеланд. Овој грозоморен чин нè зацврстува во уверувањето дека меѓународната заедница мора да биде единствена и решителна во борбата против сите форми на тероризам и насилен екстремизам.

 

 

* реклами:

 

 

 

 

Македонија

Свет