СЕ СПРЕМА НОВА ВОЈНА: Трамп полека но сигурно ја спрема Америка и светот за војна со Иран, денеска ја прогласи Револуционерната Гарда на Иран за терористичка организација!

Објавено на 08.04.2019 во 16:32:21 часот | Свет

Трамп откога дојде на власт цело време нешто се труди да започне војна со Иран за да им удоволи на Израел кои се во вечна војна со Иран кој преку шиитите во Сирија и Либан цело време им дише во врат.

Најголемиот смртен непријател на Израел е Хезболах, воена групација од Либан која е финансирана од Иран.

Трамп што направи кога дојде на власт е го поништи договорот за нуклеарно разоружување на Иран кој го направи Обама.

Со тоа пак ги врати санкциите кон Иран и цело време им се заканува дека ќе ги нападне.

ЕУ, Русија и Кина не се согласија со тоа и за нив договорот за разоружување на Иран сеуште е во сила и тие не воведа санкции кон Иран.

Но, сега денеска Трамп ја ексалира ситуацијата дополнително со тоа што ја прогласи елитната Револуционерна Гарда на Иран за терористичка организација.

Таа гарда е многу силна во Иран и директно му репортира на шефот на исламската република, врховниот и верски лидер, Ајатолахот Кхомеини.

Повеќе за ова на следниот линк.

 

 

* реклами:

Свет

Македонија