Поранешен италијански новинар стана претседател на Европскиот парламент

Објавено на 03.07.2019 во 13:53:25 часот | Свет

Италијанскиот социјалист Дaвид-Марија Сасоли денеска е избран за претседател на Европскиот парламент.

Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето.
 
Мандатот на претседателот на ЕП е две и пол години.
 
Сасоли е поранешен новинар по потекло од Фиренца и пратеник во Европскиот парламент веќе една деценија.
 
ФОТО: EPA / PATRICK SEEGER

 

 

* реклами:

loading...

Свет

Македонија