Некои коалициски партнери на Заев играат многу курвински, сакаат он да одработи се тие само да се китат со плодовите од неговата битка!

Објавено на 22.07.2019 во 13:43:03 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Ги гледам изјавите на некои мали коалициски партнери на Заев и многу ми идат на нерви.

Они сакаат да не изгубат ниту малку од својот политички рејтинг при решавањето на тешките прања, но сакаат да се китат со плодовите кои ќе дојдат како последица на решавањето на тешките прашања?!

Мојот драг пријател Павле Трајанов пред некој ден запука по Заев на тема Гоце Делчев.

Сега пак исто мојата драга пријателка Лиле Поповска запука по Заев на тема односи со Грција.

Чекајте бе другари, па не може така. Не може Заев сам да крвари во битката а вие само да гледате сеир.

Спаднете доле и вие тепајте се за земјава да ја биде а не само да продавате муда за бубрези.

Кога ќе нагрнат милијарди инвестиции и кога ќе рипнат платите, тогаш вие ќе се фалите со тоа така? Демек и вие сте дел од успехот?

Кога ќе има пари за нови болници, паркови, хидро централи, патишта, градинки, школи итн тогаш и вие ќе се фалите така?

Но кога треба тие пари да се одработат со тоа што земјавса ќе влезе во НАТО и ќе почне преговори со ЕУ а за тоа е потребен компромис и добри односи со Грција и БУгарија но иу дома со Албанците, тогасш ТРТ, никаде ве нема да помогнете туку дури и одмагате?!

Глумите некакви патриоти, совест на коалицијата?!

Дај бе да не се заебаваме, не сме деца, ова не е фер што го правите. Или додека сте качени на бродот фатете се да веслате и не туку многу мудрувајте или спаѓајте доле и барајте други бродови, не се заебавајте ало дечки?!

 

 

* реклами:

loading...

Колумни

Македонија