ЈАНКО БАЧЕВ, МИЛЕНКО, МИРКА, ПОЛА ВМРО ДПМНЕ САКААТ ЗЕМЈАВА ДА ЛИЧИ НА ОВА: Околу 1.300 лица уапсени на протестот во Москва!

Објавено на 28.07.2019 во 12:07:36 часот | Свет

 – Полицијата вчера привела околу 1.300 лица кои учествуваа на неодобрениот митинг пред канцеларијата на градоначалникот на Москва, соопшти денеска ДПА повикувајќи се на изјави на активисти.

Според московската полиција во акцијата на единицата за спречување нереди биле приведени над 1.000 демонстранти.

На неодобрениот собир во центарот на Москва се приведени 1.074 лица  и тоа заради нарушување на јавниот ред и мир, изјави еден полицаец за Тасс. Претходно, во текот на денот, полицијата пријави дека има неколку стотини упасени.

Повеќе од 3.500 лица учествуваа вчера на собирот на кој се изрази протест поради контроверзното бришење на повеќемина независни кандидати од гласачкото ливче за изборите за Градскиот совет на Москва, закажани за 8 септември.

Американските медиуми наведуваат дека имаше и физички судири меѓу учесниците на протестот и полицајците, како и тоа дека демонстрантите извикуваа „ Русија ќе биде слободна“.

Протестот го закажа опозицискиот лидер Алексеј навални, кој во средата беше уапсен и доби 30 дена административен притвор.

Пред самиот протест беа уапсени неколкумина видни руски опозиционери, меѓу кои и Илја Јашин, Дмитриј Гудков и најблискиот соработник на Навални, Иван Жданов.

Руските власти ги предупредија учесниците на протестот, што не добие одобрение, дека ќе одговараат пред законот. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, изјави дека во градот се случуваат провокации кои се закана за животот и безбедноста на луѓето, пренесоа руските медиуми.

 

 

* реклами:

Свет

Македонија