ПОПОВСКИ; ВРТЕЊЕТО НА МИЦКОВСКИ КОН БУДИМПЕШТА НАМЕСТО КОН БЕРЛИН ЌЕ И ДОНЕСЕ НОВИ ПОРАЗИ НА ВМРО ДПМНЕ!

Објавено на 13.08.2019 во 19:55:05 часот | Македонија

Ова несразмерно глорифицирање на посетата на Мицкоски на Орбан (веројатно потхрането со партиски брифинзи) во крајна линија го ставаат раководството во непријатна позиција. Мицкоски добро знае дека одлуките во Европа се носат на друго место а не во Будимпешта, па влегувањето со петта брзина во овој илиберален свет може само да му наштети на проектот за враќање на власт на партијата, а не да ѝ помогне. По оваа глорификација на Орбан само ќе се поткренат веѓите на оние пријатели на партијата што останаа, на пример, во Берлин и Виена. Партијата на Орбан, Фидес, е суспендирана од членството во Европската народна партија поради прекршувањето на владеењето на правото и подјармувањето на медиумите, па не можат заедно да работат во ЕПП, како што тврдат овдешните опозициски гласила.

Унгарското џаде не е патот по кој би требало да оди ВМРО. Но изгледа дека фасцинацијата од системот што го изгради Орбан е поголема од западните либерални вредности. Или пак вмровските раководители само сакаат Орбан да ги удостои со таков пречек, каков што е неможен на друго место. Слично како што го стави под закрила Груевски. Ова раководство на партијата свесно влезе во замката да биде туѓа маша, а сега тоа треба да го продаде пред овдешниве гласачи. А можеше да се послужи со еден друг пример – од архетипскиот непријател на ВМРО, грчката Нова демократија. Кога Киријакос Мицотакис дојде на чело на партијата го пресели нејзиното седиште од зградата на централниот атински булевар, каде плаќаше кирија од 98.000 евра месечно, во еден правлив кварт каде месечната наемнина е 9.800 евра. Во согласност со своите зелени чувства Мицотакис новите простории ги претвори во еколошки пријателска средина, каде заштедата на водата и рециклирањето станаа правила. Но прашање е дали во вмровските ешалони има некаква сила која би сакал да се откаже од помпезноста на тешките лустери, огромните теписи, мегаломанските слики од историјата на партијата – од седиштето кое беше конципирано да биде престол на илибералниот систем.

Љупчо Поповски

Извор: Дојче веле

 

 

* реклами:

loading...

Македонија

Свет