АМЕРИКА ВО ШОК: Се појавија аудио снимки на кои се слуша како големиот лидер за правата на црнците, Мартин Лутер Кинг учествува во силување на жена во хотелска соба!

Објавено на 19.09.2019 во 23:34:22 часот | Свет

Во ерата на МИТУ движењето кога жените се креваат против силувачите и оние мажи кои користеле сила и моќ за да уценуваат за секс, голема бомба одекна деновиве во Америка.

Омилениот историски активист и лидер за правата на црнците, Мартин Лутер Кинг е фатен на аудио снимка како учествува во силување на жена во хотелска соба.

Се дозна дека ФБИ со години го прислушкувало активистот поради неговите врски со комунисти кои се сметале за закана за Америка.

На една од снимките се слуша како негов пријател силува жена а Лутер Кинг му дава совети како да ја силува. Овие снимки се појавија во јавност благодарение на познатиот писател на биографии на Мартин Лутер Кинг, Дејвид Героу, кој е ценет и кредибилен, има добиено и Пулицерова награда.

За тоа колку е Мартин Лутер Кинг голем и важен лик во Америка покажува и фактот што текстот за оваа сторија, писателот Героу не успеал да ја објави во американски медиум, па морал да го објаво во британскиот портал СТЕНДПОИНТ.

Ова сигурно ќе придонесе за ревидирање на ликот и делото на големит активист и лидер за човекови права.

 

 

* реклами:

loading...

Свет

Македонија