Карла Дел Понте: Ердоган треба да биде обвинет за воени злосторства

Објавено на 26.10.2019 во 19:51:53 часот | Свет

 
* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, смета дека е потребна истрага против турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и обвинение за воени злосторства во врска со офанзивата на неговата земја во Сирија.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Швајц Ам Вохененде“ рече дека турската интервенција го нарушила меѓународното право и го обновила конфликтот во Сирија.

– Би требало да се отвори истрага против него и да биде обвинет за воени злосторства. Не треба да му се дозволува да се извлече без казна, оцени Дел Понте.

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

* реклами:

loading...

Свет

Македонија