Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) БОМБА НА ОСМАНИ: Добивме 25 респиратори од амбасадата на Норвешка, 30 од фондот на ЕУ, плус добиваме 4 милиони евра помош

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на прес-конференција истакна дека наскоро Македонија ќе добие 55 респиратори, а ќе има уште од Кина,...

Повеќе

ОХРИД НА ДЕНОТ!

Повеќе

ЕДЕН Е РОБИ ТЕЛЕКАБЕЛ - Телевизија 24 : Од нашето постоење, веќе десетта година, тврдиме дека медиумите на пазарот треба да работат без државни донации, во полза исклучиво на јавниот интерес и на граѓаните

Медиумскиот регулатор АВМУ утре потпишува договор со телевизиите и радијата за враќање на парите што радиодифузерите ги платиле на агенцијата како н...

Повеќе

(ФОТО) МВР НОЌЕСКА АПСЕШЕ БИТАНГИ НИЗ СКОПЈЕ КОИ НЕ ПОЧИТУВАА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Повеќе

МНОГУ КРАТКО ТРАЕШЕ: Падна Владата на Курти, пратениците изгласаа недоверба

Косово остана без Влада, соопштија косовските медиуми, откако предмалку, пишуваат тие, косовското Собрание изгласало недоверба. Како што е наведено...

Повеќе

СПАСОВСКИ: АПЕЛИРАМ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА ПРИЈАВУВААТ НЕПРАВИЛНОСТИ, И АПЕЛИРАМ ДО ФИРМИТЕ ДА РАБОТАТ ОДГОВОРНО И СПОРЕД ПРОПИСИТЕ

Oliver Spasovski Апелирам до граѓаните да ги пријавуваат затекнатите неправилности и непочитување на владините мерки и препораки за спречување на...

Повеќе

БОМБА НА ЊУЈОРК ТАЈМС: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ БИДЕ СВЕТСКИ ЛИДЕР ВО ПРОИЗВОДСТВО НА МЕДИЦИНСКА МАРИХУАНА!

Во пуста индустриска зона кај главниот град во тек е изградба на објект за одгледување канабис кој, кога ќе заврши, ќе се протега на 178.000 квадр...

Повеќе

ДИРЕКТОРОТ НА ОЧНА КЛИНИКА, ХРИСТИЈАН ДУМА: Во целост ја демантирам веста на порталот "Лидер" и останатите портали во кои се тврди дека "не сум ги почитувал препораките за изолација и сум ги ставил во опасност од зараза своите колеги, како и голем број вработени во комплексот клиники"!

Почитувани медиуми, Во целост ја демантирам веста на порталот "Лидер" и останатите портали во кои се тврди дека "не сум ги почитувал препораките за...

Повеќе

НАРОДНА БАНКА И ВЛАДА: БАНКИТЕ ДА ИМ ПОНУДАТ НОВИ ПОДОБРИ УСЛОВИ НА ОНИЕ КОИ ЗЕМАЛЕ КРЕДИТ, ЗА 10 ДЕНА АКО НЕ ДОБИЈАТ ПОВРАТЕН ОДГОВОР, НОВИОТ ПОНУДЕН ДОГОВОР СЕ СМЕТА ЗА ПРИФАТЕН!

До средствата за јавно информирање Заедничко соопштение на Народната банка и Министерството за финансии ДОНЕСЕНА Е УРЕДБАТА: Промената на догов...

Повеќе

ВЛАДА: Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во странство кои сакаат да се вратат во земјата од Берлин, Бон, и Минхен

Владатa на Република Северна Македонија објави Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во ст...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРИЛЕП, ЈОВАНОСКИ: Продолжува забраната за Јавниот градски превоз, а од утре Градскиот пазар ќе биде затворен!

За жал ги имаме и првите два потврдени случаи на заразени со коронавирус вонашата општина – истакна на денешната пресконеференција градоначалн...

Повеќе

ТЕСТИРАЊАТА ЗА КОРОНА ЗА СЕГА ЌЕ СЕ ВРШАТ ВО ТРИ ЛАБОРАТОРИИ, ТАА НА КЛИНИЧКИ, ТАА НА ВЕТЕРИНАРЕН ФАКУЛТЕТ И ТАА НА ЖАН МИТРЕВ КЛИНИКА, СЕ ПРАВАТ НАПОРИ СИТЕ ДА БИДАТ ПОКРИЕНИ ОД ФОНДОТ

Пациентите кои тестирање за коронавирус закажуваат на Клиниката „Жан Митрев“ тестот го плаќаат, рече денес министерот за здравство Венко...

Повеќе

СКРИЈ СЕ БЕ ГЕРО, ДА МОЖЕШЕ ДА ТЕ ВИДИ РОБЕРТО КАКО ВЕРНО И ПОНИЗНО И СЛУЖИШ НА МАФИЈАТА ЌЕ СИ ГИ ИСТУРЕШЕ ЦРЕВАТА ОД ПОВРАЌАЊЕ!

Само со Роберто не се скара затоа што човекот е мртов и не може да те види во што се претвори. Со Тричко се скара, со Ненад се скара, со Спасов се ...

Повеќе

СТРАШНО: ЗА 60% НАМАЛЕНИ ПРИЛИВИТЕ ОД ДАНОЦИ ВО ДРЖАВНАТА КАСА ПОРАДИ КРИЗАТА!

Најдоцна до 5 мај се очекува да се добијат 400-те милиони евра што државата ги бара од комерцијалните банки, за обезбедување дополнителни средства з...

Повеќе

НАРОДНА БАНКА ИМ НАРЕДИ НА БАНКИТЕ ПРОФИТОТ ОД ЛАНИ НАМЕСТО ЗА ДИВИДЕНДА ДА ГО ВКЛУЧАТ ВО КАПИТАЛОТ НА БАНКИТЕ ЗА ДА ИМ СЕ ПОМОГНЕ НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ КОИ ЌЕ ЗАДОЦНАТ СО РАТИТЕ ЗА КРЕДИТИ!

Компаниите и граѓаните им должат на банките 5,6 милијарди евра, од кои компаниите 2,72 милијарди евра, а граѓаните 2,83 милијарди евра, заклучно со ...

Повеќе