Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

ТРАМП УСПЕА ДА СЕ СПАСИ ОД ИМПИЧМЕНТ СО ТЕСНО МНОЗИНСТВО НА ВЕРНИТЕ РЕПУБЛИКАНСКИ СЕНАТОРИ, НО ЕКСПЕРТИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ОВА Е ПИРОВА ПОБЕДА И ДЕСНИЧАРИТЕ ГИ ЧЕКА КАЗНА НА ИЗБОРИТЕ ГОДИНАВА!

Повеќе

Едно нешто морам да му признаам на Мицковски - Груевски не можел да избере подобар човек за улогата која му е зададена да ја одигра!

МУВА НЕ ГО ЛАЗИ, ОКО НЕ МУ ТРЕПНУВА ДОДЕКА БЛЕФИРА, МАНИПУЛИРА, ГЛУМИ ЛУДИЛО, КРУЖИ КАКО ОБЛАК ОКОЛУ КРАГУЕВАЦ! ЧОВЕКОТ Е ОПЕРИРАН ОД ЕМОЦИИ, СРАМ,...

Повеќе

ПАРТИЗАНИТЕ СЕ ОРГАНИЗИРААТ ЗА УШТЕ ЕДЕН МАСОВЕН ЈУРИШ ПРОТИВ ФАШИСТИТЕ И МАФИЈАТА!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев попладнево оствари средба со претседателите на партиите кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ. - Ова е ...

Повеќе

(ВИДЕО) СООЧУВАЊЕ НА МИЦКОВСКИ СО НОВИНАРИ И ЕКСПЕРТИ НА ТЕЛМА

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ГЕРО ГИ ПУКА БОМБИТЕ НА МАФИЈАТА: КЛАДИЛНИЦИТЕ МАКС БЕТ НА САШО МИЈАЛКОВ СЕ РЕКЛАМИРААТ НА ПОРТАЛОТ НА ГЕРО

Повеќе

Макрадули од градинката „Кочо Рацин“: Во оваа градинка не само што не мириса на нафта, туку е потопло и почисто

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и финансискиот дирек...

Повеќе

СОБРАНИЕТО ГО ИЗГЛАСА ЗАКОНОТ СО КОЈ СЕ ЗАБРАНУВА УВОЗ НА ОТПАД КОЈ МОЖЕ ДА СЕ СОГОРУВА И ДА СЕ КОРИСТИ КАКО ЕНЕРГИЈА

Во земјава се забранува увоз на отпад кој се користи како извор на енергија. Собранието на денешната седница ги усвои измените на Законот за управув...

Повеќе

(ВИДЕО) ОТВОРЕН ДЕН НА „ДРИСЛА“: ГРАДОТ СКОПЈЕ ПРЕЗЕМА ИТНИ МЕРКИ ЗА КОНСОЛИДАЦИЈА НА ДЕПОНИЈАТА

Новинарски екипи и активисти од еколошките граѓански организации денеска ја посетија депонијата „Дрисла“ и направија увид во состојбата ...

Повеќе

КАКО МИТКО ЈАНЧЕВ ЌЕ ГИ ЗАЖИВУВА СЕЛАТА - бесплатен превоз за граѓаните

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци најавува бесплатен превоз до кавадаречките села кои се оддалечени повеќе од четири илометри, со цел тие д...

Повеќе

Денеска доделени пакети со бебешки производи на првите 5 новороденчиња во 2020 година во општина Ѓорче Петров

Повеќе

ОВА ДОСЕГА БЕШЕ НЕЗАМИСЛИВО: ВЛАДАТА ОДЛУЧИ ДА ДАДЕ К-15 НА НАД 200 000 БУЏЕТАРИ!!!

Утврден е колективниот договор со кој на државната администрација се враќа К-15. Ова е одлука од 6-тата седница на Владата. „Владата ј...

Повеќе

ВИСТИСКА ТРАГЕДИЈА ВО ЃОРЧЕ И АПЕЛ ЗА ПОМОШ!

Повеќе

СПИКЕРКАТА НА КОНГРЕСОТ, НЕНСИ ПЕЛОСИ РЕВОЛТИРАНА ОД ЛАГИТЕ НА ТРАМП ГО ИСКИНА ГОВОРОТ НА ТРАМП ОД НЕГОВОТО ГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ ВО КОНГРЕСОТ!

Пред таа му подаде рака како што е редот, но тој одби да се ракува со неа лут на обидот за импичмент во конгресот и сенатот:

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: Зошто водите лицемерна политика, го лажете народот дека ќе донесете 4 милијарди евра инвестиции а во исто време ветувате дека ќе ги ревидирате договорите со Грција и БУгарија, што не кажете дека ќе јадеме корења за големата Македонштина?!

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: Ако сте загрижени за бројчаникот на Заев, што не ја донирате партиската зграда на државата пошто е украдена од буџетот?!

Повеќе