Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Нов лик на централното градско подрачје во Прилеп – започна реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“

„Започна реконструкцијата на булеварот ‘Гоце Делчев’, од споменикот ‘Карпалак’,односно раскрсницата со улицата ‘...

Повеќе

(ВИДЕО) Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски: Запуштените објекти ги ставаме во функција, инвестираме во развој на спортската инфраструктура подеднакво колку и во спортските работници

Денес на прес-конференција, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, во Струга го најави отварањето на новиот пливачки базен, кој...

Повеќе

Спасовски: Исплатите во МВР за обештетувања 90 проценти беа за не исплата на бонус за прекувремена работа

Премиерот Оливер Спасовски потврди дека во МВР имало исплата на обештетувања, но во најголем дел, преку 90 проценти, појасни, се однесуваат на не ис...

Повеќе

Лукаревска: Почна исплатата на „МојДДВ” за октомври, ноември и декември

Започна исплатата за второто тримесечје на „МојДДВ”. На сметките на апликацијата МојДДВ кои скенирале фискални сметки во месец...

Повеќе

СДСМ: Уште лаги на ДПМНЕ, Заев не бил на тајни средби ниту пак се среќавал со сомнителни бизнисмени

Не се точни пласираните лаги и конструкции на ВМРО-ДПМНЕ. Криминалната структура на ВМРО ДПМНЕ на релација Скопје – Будимпешта конструира лажн...

Повеќе

Туџаров: Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот, тоа мораме да го искористиме!

Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот. Македонските производители создадоа цвет со 18 проценти CBD, тоа е светски рекорд. Светск...

Повеќе

Таблет компјутери за учениците на ЕВН паралелките во Скопје и Гостивар

– ЕВН Македонија обезбеди таблет компјутери за учениците од специјализираните ЕВН паралелки за едукација и обука на електро монтери ...

Повеќе

ЦАКО СТАНУВА ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ!

Александар Матовски, познат како Цако, од денеска е дел од тимот на Град Скопје. Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ...

Повеќе

Со француски авион Македонка евакуирана од Вухан, Кина, нема коронавирус

Министерството за надворешни работи информира дека македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на наша...

Повеќе

АМЕРИКА ГО АКТИВИРА ПЛАНОТ Б: МАФИЈАТА МОРА ВО ЌОРКА, ВМРО ДПМНЕ НЕ МОЖЕ ТОА ДА ГО СПРЕЧИ!!!

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ, МУ ПУКНА ФИЛМОТ ОД ЛИГАВЕЊЕТО НА ВМРОВЦИТЕ: Ако некој го минира Законот за ЈО, тогаш Собранието нема да се распушти!!!

Доскорешниот премиер и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, вели дека Законот за јавното обвинителство, како и протоколот за НАТО и Законот за одбран...

Повеќе

ОД ВАКВИ НЕЗАВИСНИ ЕКСПЕРТИ СИ СТРАДАМЕ 30 ГОДИНИ!!!

Повеќе

БРАВО: Првите домови со гас до крајот на оваа година, приклучок ќе чини 100 евра!

Првите приклучени домови на природен гас се очекува да бидат на крајот на оваа година. Според директорот на државната компанија Национални ене...

Повеќе

ОВАА ВЛАСТ ГО ПРЕПОРОДИ МАКЕДОНСКОТО ЈАВНО ЗДРАВСТВО - Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивна нега на Клиниката за ендокринологија

Изминатиот период на Универзитетската клиника за ендокринологија се преземени низа активности за осовременување на постојните капацитети, кои овозмо...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО СДСМ, ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ, НЕ МЕ РАЗОЧАРАВТЕ, БАШ НАПРОТИВ, ДЕНЕШНАТА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ИЗГЛЕДА БАШ КАКО ВО СПОТОТ НА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ!

Повеќе