Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

(ВИДЕО) Градоначалникот на Кавадарци со нов изум: Автоматска дезинфекција на возила

Повеќе

Граѓанската иницијатива “Македонски концепт”, преку Петар Богојески, донираше заштитни маски и ракавици за полицајците на терен

Денес пред седиштето на Македонскиот полициски синдикат во Скопје, граѓанската иницијатива “Македонски концепт” преставувана од г-дин ...

Повеќе

Димитров до опозицијата: Аман не одмагајте, срамота е!

Во време кога ресурсите, напорите, вкупната енергија на целата нација се насочени во борбата против коронавирусот, опозицијата се однесува...

Повеќе

Детската клиника: Родители на бебе кое нема имунитет им се заканувале на лекари, повикана и полицијата

Mедицински тим на Клиниката за детски болести во Скопје деноноќно се бори за најмалите. Нивниот живот за нас е приоритет и тука не треба...

Повеќе

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја рака

„Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клини...

Повеќе

ВЛАДАТА ИМ ДАДЕ ЗАКОНСКИ МОЖНОСТИ НА БАНКИТЕ ДА ГИ ОДЛОЖАТ РАТИТЕ НА КРЕДИТИ НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ!!!

На оваа 28-ма седница Владата ја донесе Уредбата со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и ...

Повеќе

Од 28-мата седница на Владата: Забраната за движење во деновите на викендот, односно во сабота и недела, ќе започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот; За зајакнување на капацитетот на МВР, приправничкиот стаж на полицаец - приправник се скратува од шест на пет месеци; Донесени повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза

Владата на Република Северна Македонија на својата 28-ма седница го усвои Записникот од Десеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб з...

Повеќе

ГАЗИ БАБА СЕ ДЕЗИНФИЦИРА ТЕМЕЛНО, УЛИЦА ПО УЛИЦА!

Борис Георгиевски March 23 at 11:03 AM· ⚠️Во текот на вчерашниот ден екипите на терен извршија машинско чистење и дезинфицирање на ...

Повеќе

КИСЕЛА ВОДА ЦЕЛОСНО ДЕЗИНФИЦИРАНА, ОД ОПШТИНАТА АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ

Повеќе

ЗАЕВ ЗА СИТЕЛ: ИНЈЕКЦИЈАТА ОД 200 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПОМОШ НА РАБОТНИЦИТЕ И ФИРМИТЕ ЌЕ ЗНАЧИ МНОГУ ЗА ПРЕБРОДУВАЊЕ НА КРИЗАТА!

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи ко...

Повеќе

БОМБА ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА: За две години сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска потрошила 6 ПАТИ ПОМАЛКУ од НИВНИОТ министер за одбрана Зоран Јолевски за ист толкав период

Шекеринска 6 пати ги намали трошоците во однос на претходниот министер од ВМРО-ДПМНЕ Во моментите кога нашата држава брои заразени и починати од ко...

Повеќе

АКО ВИ ТРЕБА ПОМОШ НА ТЕРИТОРИЈА НА СКОПЈЕ, ЕВЕ НА КОИ ТЕЛЕФОНИ ДА ВРТИТЕ

✅По препораките од Владата наРепублика Северна Македонија и Министерството за здравство, за превенција и заштита на здравјето од корона вирусот, во ...

Повеќе

Волонтери од Општина Прилеп ќе набавуваат и доставуваат храна, лекови и средства за дезинфекција на стари, болни и изнемоштени граѓани – нова мерка на Општината во справувањето со Коронавирусот

🔻Воведовме телефонска линија со број 048/401-700, на која стари, болни, изнемоштени и возрасни лица со хронични заболувања, како и лица со посебни ...

Повеќе

БОМБА НА САШО ОРДАНОВСКИ: Нивата на Заев годинава богато роди, Македонија отвора и преговори со ЕУ, во истиот месец кога го потпишавме пристапувањето во НАТО! Се претера родот во амбарот!

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Беше тоа една долга и тешка сезона на сеидба. Ни дожд, ни сонце кога треба, а и с...

Повеќе

ОТКАКО ПРОБА ДА ГИ КУПИ БОКИ И КАТИЦА, СЕГА ОРЦЕ ПРОБУВА НАС ДА НЕ ПОДМИТИ ЗА ДА СИ ГИ ИСПЕРЕ ГРЕВОВИТЕ: Орка Холдинг и Аџибадем Систина издвоија 325.000 евра за справување со коронавирусот

– Орка Холдинг и приватната болница „Аџибадем Систина“ денеска соопштија дека за целокупната помош која ја понудија на граѓаните и...

Повеќе