Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Запознајте го новиот Пежо 208: Моќен, атрактивен и атлетски граден

Иако првата генерација на моделот 208 на сите нам ни е познат уште од 2012 год, приказната за овој модел датира уште од дамнешната 1983 год и е повр...

Повеќе

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

Од 1 февруари во сите основни училишта во Ѓорче Петров за време на наставата, учениците и наставниците пред почетокот на часот ќе мораат мобилните т...

Повеќе

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ, НЕМА ПОТРЕБА ОД ПАНИКА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ФИЛИПЧЕ

Жихан Тавила, претседателка на Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Скопје и министерот за здравство Венко Филипче. (Фото:...

Повеќе

(ВИДЕО) Британците оние кои не можеа да се помират дека се заедно со Бугарија, Полска и Романија прославија како луди што искочиле од ЕУ

Линк до прославата во Лондон, тука.

Повеќе

Релакс водата со канабис на рафтовите, Горска тврди дека нема забрана

Од Горска тврдат дека Агенцијата за храна не им наложила да ја повлечат Релакс водата со канабис туку само да додат на деклараци...

Повеќе

НОВА ПРАТКА ВМРОВЦИ ЌЕ ОДАТ У ЌОРКА: На 21 февруари почнува судењето за организаторите на „27 април“

Ова денеска во судница на рочиште за „Рекет“ го кажа обвинителката Вилма Русковска посочувајќи дека тој ден не може да биде на судењето ...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА МАКРАДУЛИ: Норвешка и Шведска 60% од горивото кое го користат за индустријата е РДФ отпад како тој во УСЈЕ

Повеќе

ФОТО: Стравични сцени во Кина како во хорор филм - се затрупуваат тунели и патишта, се заклучуваат станови за заразените да не бегаат

Пусти улици и градски превоз, празни рафови во продавници, блокади на патиштата и роботи кои носат храна на пациентите за кои постои сомнение ...

Повеќе

ПРОГРАМА на Струмичкиот карневал 2020

Годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 26 февруари до 4 март, а главната, односно интернационалната вечер е на 29 февруари (сабо...

Повеќе

(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК ЌЕ ДОБИЕШЕ НЕРВЕН СЛОМ: Петар Богојески ги откри сите пикантерии од Белата Палата - Сашо Мијалков е секој ден во седиштето, партијата е полна со пари, Мицковски е заљубен во Путин!!!

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ СТВАРНО РЕШИЛЕ ДА ГО ВРАЌААТ РЕЖИМОТ: Министерот Наќе Чулев сака да го има во својот кабинет во МВР контроверзниот Синиша Алексовски кој 10 години правеше шпионски сплетки како прв соработник на Сашо Мијалков!

Кои се досега преземените вработени Од позициите на кои се поставени досега преземените вработени од АР, може да се заклучи дека Чулев и во МВР сак...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ИМ ПРИРЕДИ ПРАЗНИК НА СИРОМАШНИТЕ: Ќе избришеме долгови за струја од 110 милиони евра на 200.000 граѓани

Повеќе

БУГАРИТЕ ИМААТ СИЛА ДА СЕ СПРАВАТ СО СВОИТЕ КАМЧЕВЦИ: Уапсен бугарскиот тајкун Васил Божков тежок над 6,5 милијарди евра

Бугарскиот тајкун Васил Божков е уапсен во Обединетите Арапски Емирати, изјави бугарскиот јавен обвинител Иван Гешев. Тој додаде дека информаццијат...

Повеќе

Сугарески: Експресниот пат Штип – Радовиш се гради според роковите

Добра е динамиката на изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш на потегот од штипската винарија ИМАКО Вино до клучката кај радовишкиот руд...

Повеќе

БРАВО: Карпош 4 ќе добие парк од 60.000 метри квадратни

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска најави дека во понеделник ќе биде објавен конкурс за идејно решение за изработка на нов парк во насе...

Повеќе