Одберете локација на пристап

Претседателот Стево Пендаровски, во телефонски разговор му се заблагодари на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган за помошта во медицинска опрема, скафандери, маски и тестови, додавајќи дека сојузништвото и солидарноста меѓу државите
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска упати порака дека најбогатите во државата се оние кои најмногу треба да го понесат товарот од економската криза при справувањето со Ковид 19, во усло
Нема ништо полошо од тоа некој да ве направи бездоминк преку ноќ, да ве исфрли на улица. Особено тоа е тешко ако ви се случи во време на епидемија со Корона! Уште пострашно е кога тоа ќе го направи државата, таа што би требало да се грижи за вас! А
Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од денеска, во одредени периоди од деновите согласно со вонредниот полициски час
НАТО преку својот механизам за помош на некој начин има улога на координативен центар меѓу барањата и потребите на земјите членки во справувањето со Ковид-19 и тие што можат да овозможат помош, преку мехнизмот овозможуваат, порача шефот на дипломат
Првиот човек на апликацијата Твитер, Џек Дорси, вети дека ќе донира една милијарда долари за да ја помогне борбата против корона вирусот. Тоа претставува 28 отсто од неговото цело богатство, а тој се уште не кажа како парите ќе бидат распределени.
Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот. Све
Роналдо и Меси можат во кој било фудбалски клуб да продадат 5 милиони дресови, а доктор не може да продаде 5 милиони бели мантили, рече поранешниот македонски фудбалер Дарко Панчев во неговото онлајн-гостување во утринскате емисија „Ја
Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните инсти
Во Дебар денеска е шести ден како нема новодијагностицирани со Ковид-19, според податоците на Министерството за здравство. Тоа значи дека бројката на заразени во оваа општина е 49, од нив двајца, кои беа и првозаразени, се од соседната општина Цен
Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата, рече директорката Билјана Јовановска во Топ тема. Во врска со гужвите пред институцијата, таа појасни нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги пр
Владата денеска ја започна серијата информативни видеосесии со наслов „КОВИД-19, на која министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски и дополнителната заменичка-министе
Христијан Мицкоски очаен за внимание денеска уште еднаш покажа дека не разбира економија и финансии, или пак свесно манипулира со бројките што е далеку поопасно. Последните податоци за реализација на буџетот упатуваат на реално планирање на пр
Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент со коронавирус , кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција во Владата. Бебето со мајката се позитивни на КОВИД-19 и се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопј
Се известуваат граѓаните на Прилеп,дека денеска после започнувањето на полицискиот час, ќе се врши темелна дезинфекција на сите главни и споредни улици во градот. Од тие причини, граѓаните треба да ги отстранат своите возила од јавните површини

(ВИДЕО) УСПЕАЛ ДА СЕ ПРОСЛАВИ ДУРИ НА 45 ГОДИНИ: Тажната но и инспиративна животна приказна за еден од најголемите комичари на сите времиња во САД, Родни Денџерфилд

Повеќе

Владата ги поништи 89-те распоредувањата на Чулев во МВР

Решенијата за распоредување во Министерството за внатрешни работи кои беа деонесени пред 3-4 дена од техничкиот министер за внатрешни работи Н...

Повеќе

КОМУЊАРИТЕ СО СИЗИФОВСКИ НАПОР И ДЕБЕЛИ НЕРВИ КАКО САЈЛИ ЗА ЛИФТ ПРЕД ИСТОРИСКИ УСПЕХ РАМЕН НА АСНОМ - СДСМ: Политичката согласност не е загрозена, се работеше на технички усогласувања на законот

Политичката согласност околу содржината на Законот за јавно обвинителство воопшто не е загрозена. Денеска се работеше на технички усогласувања околу...

Повеќе

ПАМЕТЕТЕ ГО ДЕНОВ, ДЕНЕСКА СЕ ПОГРЕБУВА МАФИЈАТА, ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ СЕ СЛУША НА СИТЕ СТРАНИ: По направените технички корекции, Предлог законот за обвинителство е вратен од влада во Собрание

Владата вечерва преку соопштение информира дека Предлог-зкаоните за јавно обвинителство за Советот за јавни обвинители се повлечени заради технички ...

Повеќе

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

Владата на денешната седница донесе одлука да додели парична награда од три милиони денари на екипата на филмот „Медена земја“. Ова на с...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Кон крајот на 2019 година во Општата болница во Охрид го отворивме новиот Центар за рани интервенции и третман кај деца со нарушувања од аутистичниот спектар, со поддршка од бугарската амбасада и Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам, АДХД и Аспергеров синдром „Во мојот свет“

Повеќе

Прилеп еден од трите градови кои ќе добијат магнетна резонанца во болниците

Министерот за здравство Венко Филипче при посета на Одделението за третман на деца со потешкотии во развојот при Општата болница во Охрид, што б...

Повеќе

Премиерот Спасовски на седницата на Владата во Охрид: Со новата методологија за проширување на ЕУ се најавува и програма за силна финансиска поддршка на земјите што го започнале тој процес меѓу другото наменети и за поддршка на регионалниот развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија вечерва ја отвори петтата од серијата 10-те планирани седници, што еднаш месечно се одржу...

Повеќе

Шекеринска со припадниците на Армијата во Касарната Илинден: Направивме пресврт!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во пресрет на ратификацијата на НАТО протоколот за членство во Алијансата и гласањето за измените...

Повеќе

(ВИДЕО) Како се правеше филмот 1917-та, еден од најдобрите филмови годинава

Повеќе

(ВИДЕО) ЌЕ СЕ ПОВРЗУВА КИСЕЛА ВОДА СО АЕРОДРОМ И ЌЕ СЕ ГРАДИ ПАРК ВО КИСЕЛА ВОДА КАЈ ПРУГАТА

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ВМРО ДПМНЕ ЌЕ БИДЕ ВЕЧНО ВО ОПОЗИЦИЈА: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО КАЖА ИДЕОЛОГОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЛЕНКО ЗА АТИЏЕ И МЕДЕНА ЗЕМЈА!

Повеќе

ГРУЕВАТА ПРОПАГАНДА НИКОГАШ НЕ ПРЕСТАНА ДА МЕЛЕ: Курир, Нетпрес, Алфа и Лидер со два и пол милиони евра ја ширеле антизападната пропаганда во земјaва!

Словенечкиот интернет портал Нецензурирано (necenzurirano.si) денеска излезе со анализа под наслов „Од каде се милионите за медиумите на...

Повеќе

Северна Македонија најпребарувана локација на Гугл поврзана со Оскарите

Северна Македонија е најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар во моментов на Гугл, што се должи на „Медена земја“, кој ...

Повеќе

Заев: Со вас сме Медени!

Оскарите никогаш не биле повозбудливи за гледање. Вечерва да ја бодриме нашата медена екипа во трката за Оскари. Со вас сме Медени!🍯🐝Honeyland

Повеќе