Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

Николовски со добри вести: Добиено е одобрение за градба на патот Кр.Паланка-Д.Баир, градежните работи може да започнат

“Денес е голем ден за мене и моите сограѓани. Со многу заложба, посветено време и работа на Владата во која бев член како и на институциите в...

Повеќе

ВМРО ТЕРОРИСТИЧКА СЕ ПРЕТЕРА: ЗАПАЛЕНИ 6 КОНТЕЈНЕРИ ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО, ПОЖАРНАТА СПРЕЧИ ОГНОТ ДА СЕ ПРОШИРИ КОН ЗГРАДИТЕ

Од скопската Пожарна велат дека контејнерите се намерно запалени бидејќи огнот одеднаш со голем пламен избил во нив.(Фото: Принтскрин Град Скопје)...

Повеќе

Историски успех на тркачките патеки: Игор Стефановски двократен европски шампион

Игор Иџе Стефановски, македонскиот автомобилист е најдобриот од нашата држава. Тој е двократен европски шампион, а тоа го докажа и по последната трк...

Повеќе

Вице Заев ги отфрла обвинувањата за изборни малверзации: Бев постојано прислушуван за време на режимот, но немаше ништо и се им пропадна!

Струмичкиот бизнисмен Вице Заев, брат на лидерот на СДСМ и експремиер Зоран Заев, реагира дека написите во „Ла Верита“, врз основа на ко...

Повеќе

Советничка на Груевски е шеф на кабинетот на Мизрахи, ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ режимска

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, партијата предводена од Христијан Мицкоски работи по инструкции на бегалецот од правдата, Никола Груевск...

Повеќе

Американски медиум објави целосна снимка во која Трамп бара отпуштање на екс-амбасадорката во Украина

Американски медиуми ја објавија целосната снимка во која се слуша како претседателот на САД, Доналд Трамп, наводни повикува на отпуштање на екс-амба...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Спасовски: Сите пратеници во Парламентот да бидат на висината на сопствената должност и да преземат одговорност да биде усвоен Законот за јавно обвинителство за иднината на нашата земја како членка на ЕУ и за правдата

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземе...

Повеќе

Филипче од трибина Агенда Здравство 20-24: Денес не постои пацинет кој го нема потребниот лек

Реформите во здравството воведени во изминатите години, сериозно придонесе кон овозможување поквалитетн живот на пациентите кои се снабдени со потре...

Повеќе

СВЕТОТ ВО ШОК: ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ЗАГИНА ПОРАНЕШНАТА НБА ЅВЕЗДА НА ЛА ЛЕЈКЕРС. КОБИ БРАЈАНТ

Повеќе

Преку ИПАРД 2 програмата досега потпишани се 1.480 договори во висина од 32,8 милиони евра

Повеќе

ШОКАНТНО: Комората за приватно обезбедување – заложник во рацете на една личност – султан!

Чудно е како во изминатите години функционира Комората за приватно обезбедување со моќ сконцентирара во рацете на една личност – незиниот прет...

Повеќе

Спасов открива кој е Јанез Јанша, пријателот на Орбан, кој чита „Ла Верита“

Јанез Јанша Се прослави откако австриски новинар откри дека земал поткуп во висина од 250 илјади долари како министер за одбрана на Словенија...

Повеќе

НЕМА ПРИЧИНА ЗА ПАНИКА, ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ СПРЕМНИ ЗА ВАКВИ ЕПИДЕМИИ: Од утре во земјава се воведуваат превентивни мерки против коронавирусот

Не постои простор за паника од коронавирусот, но ќе се преземат превентивни мерки, кои ќе стапат на сила од утре. Сите патници на летовите од Истан...

Повеќе

БОМБА ОД ВЛАДАТА: Државата ќе даде 25 милиони евра за вработување на 12 000 граѓани!

Презентиран Оперативниот план за 2020 година – За активни програми и мерки за вработување издвоени рекордни 1,45 милијарди денари, ќе се опф...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев од Радовиш: Веруваме во младите и преку конкретни мерки креираме подобри услови за сите млади

Повеќе