Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ДЕПОНИЈАТА КАЈ „АЛЕКСАНДАР ПАЛАС“ КОЈА ГОРЕШЕ ЌЕ СТАНЕ ПАРК

Град Скопје заедно со ЈП „Паркови и зеленило“ работат на проект овој простор кој со години е претворен во депонија да се уреди во парк...

Повеќе

Уште една кривична пријава за поранешниот битолски градоначалник Двојче, и овој од затвор ќе излезе на патерици

Општина Битола поднесе кривична пријава против поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески заради злоупотреба на службената положба ...

Повеќе

ЛУКАРЕВСКА: КРИВИЧНА ЗА „ТОМАТО ПРОДУКЦИЈА“ ВЕЌЕ Е ДОСТАВЕНА ВО ЈО, А ДЕНОВИВЕ ЌЕ БИДЕ ДОСТАВЕНА И ЗА „БМЈ ГРУП“

Уцените, заканите, заплашувањата се минато и секоја реформа, услуга, мерка којашто ја спроведува и нуди Управата за јавни приходи, е доказ дека во и...

Повеќе

Дескоска до Мицкоски: Најдобри правници се добрите математичари кои завршиле правен факултет!

Министерката Рената Дескоска му реплицираше на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој обвини за конфликт на интереси по нејзината номинација...

Повеќе

ОВОЈ ЧОВЕК Е ВИСТИНСКО ПОЛИТИЧКО ОТКРИТИЕ НА ЗАЕВ: Филиче смета дека во изминативе две години јавното здравство е зајакнато

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска беше во посета на Клиничката болница во Тетово, каде оствари средба со директорот на установа...

Повеќе

Зоран Заев од ФОН: Дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес учествуваше на меѓународната конференција на ФОН Универзитет посветена на улогата на високото образование и г...

Повеќе

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ бара алиби за одолговлекување, очекувано ја напуштија средбата

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски да присуствува на средбите за донесување закон за јавно обвинителство за министерк...

Повеќе

(ВИДЕО) ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ФОН УНИВЕРЗИТЕТ: ВРВНИ СВЕТСКИ ИМИЊА ОД СИТЕ БРАНШИ И ОД СИТЕ КОНТИНЕНТИ СТАНАА ДЕЛ ОД ОДБОРОТ НА ДОВЕРБА НА ФОН УНИВЕРЗИТЕТ!

Повеќе

(ВИДЕО) ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ЈАВНОСТА: ВМРОВЦИТЕ ЈА ДОНЕСОА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА А СЕГА ПЛАЧАТ ШТО ТИЕ НЕМААТ МОНОПОЛ ВРЗ ОВАА ИНДУСТРИЈА

Повеќе

ЌЕ СЕ ГРАДИ НОВ ПАРК ВО СТАР АЕРОДРОМ

Повеќе

(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: НОВО ЗЕЛЕНИЛО ВО ДВОРОТ НА НИКОЛА КАРЕВ

Повеќе

(ВИДЕО) Секоја чест Диме Велковски Шах Мат за ВЛАТЧЕ ЃОРЧЕВ!

Повеќе

(ВИДЕО) Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а европските вредности ќе ни ги донесе дома

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев заедно со претседателот на комисијата за здравство на СДСМ и министер за здравство, Венко Филипче и директорот на ...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ НАПРАВИ КАРДИНАЛНА ГРЕШКА КОЈА СКАПО ЌЕ ЈА ПЛАТИ: Го ослободи Заев од премиерските должности за да ја ора земјата на долж и попреко!

Повеќе

ХАХАХА, ЗАЕВ БИЛ ХИБРИДЕН ДИКТАТОР, ПА ДА БЕШЕ, ЌЕ СЕ ДРЗНЕА ЛИ СИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ ДА ГО БОЈКОТИРААТ И РЕКЕТИРААТ, ТУКУ НАШЛЕ МЕК ДЕМОКРАТСКИ ПРЕМИЕР ПА СЕ ОДНЕСУВААТ КАКО ВОЛЦИ ВО СЕЛО БЕЗ КУЧИЊА!

Можете ли да замислите во Груевизмот, Сител, Канал 5 и останатите да се дрзнат и да ја бојкотираат владата?!?! Па уште утре алфи, тигри, ЕБР, АРМ, ...

Повеќе