Одберете локација на пристап

Нема ништо полошо од тоа некој да ве направи бездоминк преку ноќ, да ве исфрли на улица. Особено тоа е тешко ако ви се случи во време на епидемија со Корона! Уште пострашно е кога тоа ќе го направи државата, таа што би требало да се грижи за вас! А
Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од денеска, во одредени периоди од деновите согласно со вонредниот полициски час
НАТО преку својот механизам за помош на некој начин има улога на координативен центар меѓу барањата и потребите на земјите членки во справувањето со Ковид-19 и тие што можат да овозможат помош, преку мехнизмот овозможуваат, порача шефот на дипломат
Првиот човек на апликацијата Твитер, Џек Дорси, вети дека ќе донира една милијарда долари за да ја помогне борбата против корона вирусот. Тоа претставува 28 отсто од неговото цело богатство, а тој се уште не кажа како парите ќе бидат распределени.
Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот. Све
Роналдо и Меси можат во кој било фудбалски клуб да продадат 5 милиони дресови, а доктор не може да продаде 5 милиони бели мантили, рече поранешниот македонски фудбалер Дарко Панчев во неговото онлајн-гостување во утринскате емисија „Ја
Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните инсти
Во Дебар денеска е шести ден како нема новодијагностицирани со Ковид-19, според податоците на Министерството за здравство. Тоа значи дека бројката на заразени во оваа општина е 49, од нив двајца, кои беа и првозаразени, се од соседната општина Цен
Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата, рече директорката Билјана Јовановска во Топ тема. Во врска со гужвите пред институцијата, таа појасни нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги пр
Владата денеска ја започна серијата информативни видеосесии со наслов „КОВИД-19, на која министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски и дополнителната заменичка-министе
Христијан Мицкоски очаен за внимание денеска уште еднаш покажа дека не разбира економија и финансии, или пак свесно манипулира со бројките што е далеку поопасно. Последните податоци за реализација на буџетот упатуваат на реално планирање на пр
Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент со коронавирус , кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција во Владата. Бебето со мајката се позитивни на КОВИД-19 и се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопј
Се известуваат граѓаните на Прилеп,дека денеска после започнувањето на полицискиот час, ќе се врши темелна дезинфекција на сите главни и споредни улици во градот. Од тие причини, граѓаните треба да ги отстранат своите возила од јавните површини
Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи во телевизиски настап го предупреди вицепремиерот Бујар Османи и Владата дека ако ИВЗ не добие помош од државата, тие ќе го повлечат повикот за заштита од пандемијата на коронавирус.

Прв случај на ширење на коронавирусот од човек на човек во САД

Во САД е регистриран првиот случај на ширење на коронавирусот со пренесување од човек на човек, соопшти денеска американскиот Центар за контрола и п...

Повеќе

ЖИТЕЛИ НА ВЛАЕ СЕ ЖАЛАТ: ГАЛА ВАШ ГИ УЗУРПИРА ТРОТОАРИТЕ ВО ВЛАЕ СО СВОИТЕ ПЕРАЛНИЦИ ЗА КОЛИ

Повеќе

ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈАТА СО КОРОНА ВИРУС, САД НАРЕДИ ЕВАКУАЦИЈА НА 90% ОД ПЕРСОНАЛОТ ВО АМБАСАДИТЕ И КОНЗУЛАТИТЕ ВО КИНА И НИВНИТЕ ФАМИЛИИ

Амбасадите и конзулатите ќе останат отворени но со намалена оперативност, во нив ќе останат само најважните сектори и вработени, речиси 90% од персо...

Повеќе

ПОБЕДНИЧКА ЕУФОРИЈА НА БИХАЧКА - ЗАЕВ: Подготвени сме за победа, тоа ќе биде победа на граѓаните и сигурната иднина на државата!

Подготвени сме за победа, тоа ќе биде победа на граѓаните и сигурната иднина на државата! Се утврдува постапката за избор на кандидати за пратеници ...

Повеќе

СЗО ПРОГЛАСИ СВЕТСКА КРИЗА СО КОРОНА ВИРУСОТ КОЈ СЕ ПРОШИРИ ВО 12 ДРЖАВИ И УБИ 200 ЛУЃЕ!

По еден месец од избивањето на епидемијата во Кина, Светската Здравствена Организација прогласи светска здравствена криза поради вирусот КОРОНА и по...

Повеќе

МАФИЈАТА И ВМРО СЕ ОСУДЕНИ НА ПОРАЗ, СДСМ ГИ ИМА НА ПОМОШ АМЕРИКА И ЕУ - Брнс за Сител: Инсистираме предметите од СЈО да продолжат да се работат во ОЈО и да се донесе законот за ЈО. Тоа е многу важно!

-Инсистираме предметите од СЈО да продолжат да се работат во ОЈО и да се донесе законот за ЈО. Тоа е многу важно – изјави амбасадорката на САД...

Повеќе

И ние постоиме – лицата со попреченост во Струмица добиваат фитнес центар!

Лицата со попреченост во Општина Струмица добиваат специјализиран фитнес центар, чие отворање ќе се случи на 23-ти јануари, во четврток.Фитнес цента...

Повеќе

НАПАДНАТИТЕ НВО АКТИВИСТИ ОД ЈУЖНА КОРЕЈА БЕА ПРИМЕНИ ВО МНР КАДЕ ДОБИЈА И ОФИЦИЈАЛНО ИЗВИНУВАЊЕ

Извинување до претставниците на НВО од Република Кореа Денес во Министерството за надворешни работи државниот секретар Зоран Попов ги прими и упати...

Повеќе

ГДУ: Што се случува со основната задача на техничката влада да спроведе демократски и чесни избори во духот на европските вредности?

Република Македонија е земја за пример во светски рамки која повеќе од 10 години нема спроведено попис на своето население. Во наше друштво почиту...

Повеќе

ПРЕД ОЧИТЕ НА ЦЕЛАТА СВЕТСКА ЈАВНОСТ: Митот за безгрешната Америка, речиси совршената нација мајка на сите нации и држави, умре овие неколку дена и тоа баш во сенатот, високиот дом на Конгресот!

Колку жална смрт на еден идеал еден мит за една моќна речиси безгрешна држава супер нација, мајка на сите други нации и држави на кои таа везден им ...

Повеќе

УЧЕТЕ БЕ ВМРОВЦИ, ВАКА СЕ САКА ДРЖАВАТА: ФОНДОТ ЗА ИНОВАЦИИ РАСТУРА, ФИРМИТЕ КОИ СЕ ПОДРЖАНИ СО ДУПЛИРАН РАСТ!

Зоран Заев Со доаѓање на Владата на #СДСМ за 50 пати пораснаа инвестициите на #ФИТР. Се забележува пресврт во работата на ком...

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Термо-камера го „лови“ коронавирусот на скопскиот аеродром

Фото – МИА

Повеќе

НЕМА КРАЈ НА СКАНДАЛИТЕ ВО ФФМ: Покрај милионот евра кој го украла благајничката, од касата украдени уште 3,5 милиони евра од страна на раководството!

Продолжуваат истражувачките стории на новинарите од А1он за состојбата во фудбалска федерација на Македонија. Покрај милиониот кој го украла благај...

Повеќе

(ВИДЕО) ВНИМАНИЕ ОВА ВИДЕО СОДРЖИ УБИЕНИ КУЧИЊА И МАЧИЊА: Пазарот на ужасот од кој почна коронавирусот

Изворот на смртоносната епидемија на коронавирус се чини дека е пазарот во Вухан. Коронавирусот брзо се шири во Кина, како и во д...

Повеќе

Авионот кој се урна во Авганистан е на армијата на САД

Авионот кој денеска се урна во Авганистан е на Воено-воздухопловните сили на САД, соопшти Дејвид Голдфејн, претставник на Пентагон, пренесе изданиет...

Повеќе