Одберете локација на пристап

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска одговараше на прашања од пред гимназијата „Никола Карев“. Тој беше запрашан за уништените јавни површини во некои делови од градот и ситуацијата со склучениот договор со фирма за чи
Заедно со работодавачите, работниците, синдикатите и стопанските комори заеднички донесовме одлука дека економијата сега може да издржи минимална плата од 14.500 денари и тоа сега се случува, истакна потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на прог
Дали бизнис-интересот и долгорочниот економски бенефит од извозот на сув цвет од канабис се главниот мотив во моментот овој закон да помине пред Собранието, а регулативите за корисниците и за пациентите ќе почекаат подобри времиња, дебатираа минист
„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат резултат на дневнополитички договарања. Подобро да не се донесе закон отколку да се
Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во Собранието. Кусо по почетокот претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата образложувајќи
Од СДСМ велат декаобвинувањатана Игор Јанушев оти власта на свои фирми им поделила 31 лиценца за одгледување канабис се само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека дека партијата на Христијан Мицкоски е целосно
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека информациите објавени денеска во италијанскиот весник „Ла Верита“ каде се обвинува за учество во изборни нерегуларности во 2014 година, се дел од алатките кои се користеле врз него тогаш како лидер н
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски ги прими учениците, основци кои во рамки на 16-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и тр
1. Дали затоа што не дојде на директорското место наместо на Трајцевски (демек тоа му било директно ветено од Заев)?! 2. Дали затоа што наводно Бизнисот трпел во Македонија. Па тој ако продолжи со таа неговата кабловска Тотал, 99 % само српски кан
Најмалку 21 лице загина, додека 1.030 се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер што го погоди источниот турски град Елазиг, јави Анадолија. Дирекцијата за управување со вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека епицентарот на
Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба. Сепак, ќе биде закажана јавна расправа за законот. Па ќе видиме дали и од неа
Повеќе од една десетина од буџетот на Град Скопје за 2020 г. е предвиден за автоцентрични сообраќајни решенија. Буџетот на секторот за животна средина е преполовен во споредба со 2019 г. ЈСП се субвенционира со 8 милиони евра, а нема никаква сеопфа
Многу интересна колумна на искусната новинарка Биљана Секуловска која се шегува на сметка на Мицковски и ВМРО ДПМНЕ. - Зошто се зачудени во СДСМ за барањето на Мицковски за амнестија на сите криминали на ВМРОВЦИТЕ? Па тие го читале ли Макијавели?

(ВИДЕО) КОЧО ШОУ НА ТЕЛМА: Ние за 2 години имаме 33% повеќе странски инвестиции за 10 години власт на ВМРО ДПМНЕ, ама во Грујово бреме имаше ПР ЦУНАМИ па народот мислеше дека паѓаат милиони од небото!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

ВО РУСИЈА ДЕНОВИВЕ СЕ ОДРЖУВА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА БАЛКАНОТ, НАШАТА ЗЕМЈА ЈА ПРЕСТАВУВА МИЛЕНКО, ЗНАЧИ НИШТО ДОБРО ОД ИСТОК

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

Ангеловска: Растот на економијата во 2020 проектиран на 3,8 отсто, дефицитот во буџетот 2,3

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

ВОЈНИЦИТЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Потпишан нов Колективен договор во одбраната, Шекеринска вети негово почитување

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

(ВИДЕО) ЦАРОВСКА: СОЦИЈАЛНАТА ПОМОШ ЈА ЗГОЛЕМИВМЕ ЗА 300%, НА ПРАВ ПАТ СМЕ!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

БОМБА НА АНЃУШЕВ: Сакав да помогнам но јавноста немаше разбирање за мојата работа, моите фирми трпат големи загуби, по изборите се тргам од политиката и се враќам на бизнисот!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

Физибилити студијата за Попова Шапка која ја обезбеди Алсат препорачува веднаш да се започне со приватизација на државните угостителски капацитети

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------...

Повеќе

ЗАПОЧНА ДВОДНЕВНАТА ДРУЖБА НА СТЕВО СО МАКРОН, НЕ СЕ ОЧЕКУВААТ НИКАКВИ ЧУДА

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------...

Повеќе

Филипче: Историски договор за рекордно покачување на платите на здравствените работници

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------...

Повеќе

Платите на специјалистите се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти, заедно со сите други зголемувања од 2018 година досега основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40 проценти, а на медицинските сестри меѓу 35 и 38 проценти!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------...

Повеќе

БОМБА НА АЛСТ М: Од 1 јануари зголемување на пензиите за 700 денари

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

СИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСИМЕ: Парите од скенираните фискални сметки ќе се префрлаат од 1 декември

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

Заев: На 27 април се исплашив дека ќе го загубам животот

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------...

Повеќе

ЌОСИЊАТА НА КОЛЕНА МОЛАТ ЗА МИЛОСТ: ИМАМ ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА ПРЕМИЕРЕ, ЈАС НЕ СУМ НАСИЛНИК, БЕВ ИЗМАНИПУЛИРАН НА 27 АПРИЛ ВО СОБРАНИЕТО, СЕ КАЕШЕ ВО СУДНИЦА ОБВИНЕТ ЗА ГРУБО НАСИЛСТВО

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

ЈАПОНИЈА ДОБИ НОВ ЦАР, ИМПЕРАТОРОТ НАРУХИТО

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе