Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) ВЛАДАТА ГО ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ И ГИ УКИНА ЦАРИНИТЕ НА 13 ПРОИЗВОДИ И МАТЕРИЈАЛИ: САПУНИ, ДЕТЕРГЕНТИ, СРЕДСТВА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА, МАСКИ, РАКАВИЦИ, ЗАШТИТНИ ОЧИЛА...

Повеќе

ДЕНЕСКА Е ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАШАТА ЗЕМЈА, СТИСКАЈТЕ ПАЛЦИ: Во 12 часот на видео-конференција ќе се носи одлука за почетокот на преговорите со Македонија!

Министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија денеска точно на пладне имаат закажано видео-конференција на која се оч...

Повеќе

ФОТО ГАЛЕРИЈА: ПОЛИЦИЈАТА ВЧЕРА ПРИВЕДЕ ДЕСЕТИНА ГРАЃАНИ КОИ НЕ ГО ПОЧИТУВАА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС!

Камерата на Томислав Георгиев од ФОКУС.МК забележа неколку апсења во градот синоќа поради непочитување на полицискиот час. ПОВЕЌЕ ЗА ОВА НА ФОКУС...

Повеќе

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНСКИ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПОЛУДЕА: АБЕ АЛО КАКО СИТЕ СТАНАВТЕ МАРАТОНЦИ, НА КУЧИЊАТА ДУШАТА ИМ ЈА ИЗВАДИВТЕ ОД ШЕТАЊЕ АЛО БРЕ!

Линк до ова лудо видео, овде.

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЈА БОДРИ НАЦИЈАТА: Немаме друга опција во овој период освен да издржиме! Ве молам, не паѓајте со духот, сите заедно, ќе издржиме!

Претседателот Пендаровски со мотивирачко видео ја бодри нацијата да издржи во овие тешки моменти во битката со Корона.

Повеќе

ДОЈРАНЛИЕВ НА ДЕНОТ!

Повеќе

БАРЕМ ЖИВОТНИТЕ СЕ РААТИСАА ОД НАС

Повеќе

ВЛАДАТА СО ПОРАКА ДО ТИЕ ШТО ЌЕ СЕ ВРАЌААТ ВО ЗЕМЈАВА ДЕНОВИВЕ: БИДЕТЕ НА ГРАНИЦА ОД 10 ДО 20 ЧАСОТ, ВО ТОЈ ПЕРИОД ЌЕ ИМА ПРЕВОЗ ДО КАРАНТИН

Граѓаните кои ќе пристигнат на граничните премини ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10 часот и во 20 часот Владат...

Повеќе

ЗНМ ЈА ИСКАРА ВЛАДАТА ЗА ТОА КАКО ИМ ДЕЛИ ДОЗВОЛИ ЗА ДВИЖЕЊЕ НА НОВИНАРИТЕ ВО ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Во пресрет на најавените мерки за ограничување на движењето на граѓаните во периодот од 21 до 06 часот, Владата на РСМ вечерва објави насо...

Повеќе

Коронавирусот може да преживее во воздухот 3 часа и на пластика со денови

Коронавирусот може да преживее во воздухот 3 часа и на пластика со денови Една нова студија која го разгледува коронавирусот САРС-КоВ-2, што пред...

Повеќе

АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ ЌЕ ГИ ПОМОГНЕ ТЕЛЕВИЗИИТЕ И РАДИЈАТА СО 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА!

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја поздравува одлуката на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за доделување финансиска п...

Повеќе

ПРИЛЕП ЛИДЕР ВО БОРБАТА СО КОРОНА: Локалната компанија „Гифти Текс“, се понуди бесплатно да изработи и да донира заштитни маски за сите наши сограѓани. Денеска веќе се испорачани околу 1.000 маски, кои ќе ги распределиме по приоритети

✅Во моментов фирмата располага со материјал за изработка на 100.000 маски, но доколку побарувачката биде голема, „Гифти Текс“ заедно со ...

Повеќе

ПРИЛЕПЧАНИ СЕ СНАОДЛИВИ: Нова локална иницијатива за дополнителна заштита од коронавирусот - Општина Прилеп и компанијата „Ипринт“ ќе донираат заштитни штитови за лице

👉Од денеска започнува изработка на штитови за лице, кои првично ќе бидат донирани на здравствените работници, а потоа и на сите оние кои се најмног...

Повеќе

Дејан Петков од Штип доби 50.000 евра од „Мој ДДВ, Моја награда“

Дејан Петков од Штип е првиот добитник на 3.000.000 денари од наградната игра „Мој ДДВ, Моја награда“. Во извлекувањето учествува...

Повеќе

Цените на производите на Жито Лукс се и остануваат исти

Како општествено одговорна компанија во време кога државата и граѓаните се соочуваат со закана од ширење на вирусот КОВИД 19, сакаме да ги информи...

Повеќе